Modernými technológiami tam vyrobia i medové pivo. Zároveň sa oceňovali najlepšie medy roka 2023 na Slovensku. Pod Bánošom vyučujú nielen úplných začiatočníkov, ale aj budúcich profesionálov.
Tomu zodpovedá variabilita vybavenia a prístrojov. Sú jednoduché i zložité, zautomatizované, ktoré pomáhajú väčšiemu včelárovi k vyššej produktivite pri medobraní. „Dopĺňame technológiu na spracovanie medu. Nové dielne budú slúžiť už aj na produkciu medoviny a medového piva. Najhodnotnejšia je práve technológia na výrobu medového piva, variť sa tu môže až 250 litrov,“ prezradil nám riaditeľ SOŠ Pod Bánošom Pavel Fiľo.
Každý rok je pre včelára iný
Škola sa pýši aj ďalšími mechanickými prístrojmi na výrobu cukro-medového cesta, aj strojmi v stolárskej dielni. „Včelárstvo sa dá do určitej miery zmechanizovať, ale hlavným faktorom je včelár a jeho znalosti, spôsob, ako odhadnúť situáciu, lebo za posledných tridsať rokov neboli dva rovnaké roky, každý je iný,“vysvetľuje Pavel Fiľo, ktorý je zároveň prezidentom Slovenského zväzu včelárov.
„Včelár nemá obyčajný kalendárny rok, má počas neho až osem období, napríklad skorú jar, jar, neskorú jar, skoré leto, leto, neskoré leto, a tak ďalej,“doplnil Fiľo. Na strednej škole, ktorú riadi, sa vzdelávajú v odbore včelár, včelárka denní aj externí dospelí študenti, ktorých je ročne takmer šesťdesiat.