Pričom platí, čím staršia chladnička, tým zastaralejšia technológia s vyššou spotrebou. Aj preto by ste mali premýšľať nad výberom nového kúsku.
Prinášame tipy z praxe, ktoré vám pomôžu vybrať si najlepšiu chladničku práve pre vás. Pri preskúmavaní terénu myslite hneď na niekoľko faktorov.
Aký druh chladničky to bude?
Prvé, na čo pri výbere musíte myslieť, je samotný druh chladničky. Vybrať si môžete:
• Vstavaná chladnička – skvelo „zapadne“ do kuchynskej linky a nijako nenaruší jej dizajn. Obchody ponúkajú jedno- aj dvojdverové varianty. Pozor, jednodverové nemajú mrazničku!
• Voľne stojaca chladnička – ľahšie sa s ňou manipuluje. Aj tu je v ponuke dvojdverový a jednodverový kúsok. Nezabúdajte, že jednodverový nemá mrazničku.
• Americká chladnička – tieto chladničky sú robustnejšie a ich cena začína na vyššej sume, približne od 599 €.
Ak viete, o aký druh máte záujem, neznamená to ešte, že máte hotovo. Sme na začiatku cesty, na ktorej konci stojí vaša vysnívaná chladnička!
Dôkladne preskúmajte energetický štítok
V energetickej cenovej apokalypse myslite najmä na spotrebu energie. Tú nájdete na energetickom štítku. Najšetrnejšia chladnička má energetickú triedu A, prívetivú spotrebu má aj trieda B a C.
Pri týchto troch triedach môžete počítať so spotrebou od 97 do 170 kWh. Skúste sa tak nenápadne pozrieť na spotrebu energie vašej súčasnej chladničky. Ak bola vyrobená pred rokom 2000, môže byť jej spotreba aj trojnásobná!
Myslite na kapacitu
Inú veľkosť chladničky potrebuje mladá rodina a inú pár dôchodcov. Najčastejšou voľbou je chladnička s mrazničkou. Aj tu však máte na výber spomedzi rôznych objemov.
Ak je vás doma pomenej, vyberte si menší kúsok, chladiť prázdny priestor totiž vlastne znamená vyhadzovať peniaze von oknom.
Rozmery sú zásadné
Pred kúpou si tiež dobre premerajte priestory, kam má chladnička prísť. Dôležitý je smer otvárania dvierok a aj ich počet. Väčší priestor zaberú pri otvorení dvojdverové než jednodverové chladničky.
Nezabúdajte ani na hĺbku chladničky. Možno sa vám pozdáva americká chladnička, jej hĺbka však môže byť väčšia než pri klasickom kúsku. Vopred si preto vyskúšajte, či vám nebude v kuchyni veľmi vyčnievať.
Umiestnenie mrazničky
V prípade, že doma chcete mať chladničku 2v1, skontrolujte si, kde bude mraziak. Niektoré chladničky ho majú dole, iné hore, pri amerických chladničkách aj vedľa seba.
Ak patríte k osobám s nižším vzrastom, bude pre vás praktickejšie riešenie s mrazničkou dole či vedľa.
Hlučnosť chladničky
Na tú myslite najmä vtedy, ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou či v blízkosti spálne. Norma vraví, že by chladničky nemali byť hlučnejšie než 47 dB.
Dobrou správou je, že najnovšie kúsky túto normu hravo zvládajú a hrdia sa hlučnosťou aj pod 35 dB.
Superschopnosti chladničky
Nové chladničky môžu mať aj funkcie, o ktorých sa vám ani nesnívalo. Za predpokladu, že sa vám o chladničkách sníva... Zoznámte sa s nimi.
No Frost – ide o beznámrazový systém, ktorý zabezpečí rovnomernú teplotu v celom priestore. Vnútorný priestor tak nikdy nezmŕza.
Low Frost – vďaka tejto funkcii sa námraza v chladničke zníži o 80 %, spotreba chladničky je tak nižšia a výkon vyšší.
SuperCool – tento systém sa aktivuje, ak do chladničky vložíte väčšie množstvo potravín, čím v nej zvýšite teplotu. Funkcia SuperCool ju rýchlo vráti do normálu.
Prázdninový režim – tzv. Holiday mode zapnete počas vašej neprítomnosti, tým nastavíte v chladničke konštantnú teplotu a ušetríte na spotrebe.
Antibakteriálna ochrana – zabraňuje šíreniu mikroorganizmov, vaše potraviny tak vydržia dlhšie čerstvé.
Teraz máte všetky informácie po ruke, hor sa nakupovať!