"Dievčatá patria do škôl. Dovoľte im, aby sa vrátili," apeloval Guterres na sociálnej sieti X (predtým Twitter) v súvislosti s druhým výročím zákazu, ktorý Taliban zaviedol a znemožnil tak afganským študentkám navštevovať stredné školy. V decembri minulého roka Taliban zakázal všetkým ženám študovať na univerzitách.
Monday marks two years since girls were banned from attending high school in Afghanistan.
— António Guterres (@antonioguterres) September 18, 2023
This is an unjustifiable violation of human rights that inflicts long-lasting damage on the entire country.
Girls belong in school. Let them back in. pic.twitter.com/SxDhz67vSR
Uzatvorenie dievčenských škôl je podľa Guterresa "neospravedlniteľným porušením ľudských práv, ktoré spôsobuje dlhodobé škody celej krajine".
Medzitým sa k situácii v Afganistane vyjadrila ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), ktorá na platforme X kritizovala, že v súvislosti so štúdiom dievčat sa za posledné dva roky v krajine nič nezmenilo. "Budúcnosť a sny tisícov afganských dievčat sú ohrozené," uviedla AI.
Taliban prevzal moc v Afganistane v auguste 2021. Krajina sa odvtedy stala vôbec jedinou na svete, ktorá znemožňuje dievčatám študovať ďalej po dokončení základnej školy.
Predstavitelia hnutia pôvodne tvrdili, že zákaz sa zavádza ako dočasné opatrenie, ktoré sa zruší po vytvorení bezpečného prostredia pre ženy, aby mohli školy navštevovať. Zákaz však dosiaľ zrušený nebol.
Kroky fundamentalistického hnutia odsudzuje medzinárodné spoločenstvo i humanitárne organizácie. Ako píše agentúra DPA, žiadna krajina zatiaľ oficiálne neuznala de-facto vládu Talibanu v Afganistane.