Mohlo ju to zabiť! Slovensko minulý týždeň šokoval prípad unesenej študentky VŠMU Sone (22), ktorá zmizla v nedeľu 10. septembra a našli ju až po 26 hodinách ráno intoxikovanú v bezvedomí pred nemocnicou.
Použitie musia zapisovať
Pri veľkých množstvách by diazepam mohol mať smrteľné účinky. „Liek by postihol dychové centrum, následkom by bolo nedokysličenie kľúčových orgánov a smrť. Práve preto sa diazepam používa len na lekársky predpis, nejde o voľnopredajný liek,“ vysvetľuje.
Zatiaľ čo lekár môže tento liek predpísať (napríklad pri epileptických záchvatoch) iba v tabletovej forme, v záchrankách sa používa v injekčnej forme, aby bol nástup čo najrýchlejší a najúčinnejší. „Dá sa predpokladať, že ak to obvinený naozaj spravil, musel aplikovať tento liek práve v injekčnej forme. Ťažko si predstaviť, že by donútil svoju obeť prehltnúť tabletku,“ dodala Zvolenská.
Diazepam sa podľa nej skladuje v ampulkách a mal by byť v uzavretom trezore. Zároveň musí byť každé použitie lieku uvedené vo výjazdovom zázname sanitky, ale aj v knihe, kde sa zapisuje príjem a výdaj liekov.
„Kompetencie pri podávaní liekov sú rozdelené podľa toho, aké má záchranár vzdelanie. Obyčajný záchranár nemôže podávať diazepam, ale napríklad bakalár a magister ho podávať môžu. Dá sa teda predpokladať, že páchateľ mal prístup k trezoru,“ uzatvára záchranárka.