1. Koľko strán sa dostane do parlamentu?
Čísla naznačujú, že v poslaneckých laviciach môžu sedieť zástupcovia len štyroch strán. Ostatné zoskupenia sú totiž blízko hranice zvoliteľnosti, a tak nie je zaručené, že neskončia nakoniec pod ňou. „Vyzerá to tak, že istotu parlamentu majú len strany Smer, PS, Hlas a Republika. A posledná menovaná tiež nerastie, ale skôr padá, tak je otázne, či si čísla udrží, alebo ju pohltí SNS či Smer,“ myslí si politológ Tomáš Koziak. Národná rada však napokon môže obsahovať aj deväť strán, ak sa všetky menšie hnutia udržia nad 5 %. „Je to skôr menej pravdepodobné a viaceré skončia pod nimi,“ dodáva Koziak.
2. Aké koalície sú na stole?
Práve od toho, koľko strán bude v parlamente, závisí aj zostavovanie koalície. Mnohé hnutia sa medzi sebou vylučujú, a tak je situácia na „bojisku“ pomerne neprehľadná. „Niektoré prieskumy dávajú nádej Robertovi Ficovi, že to bude môcť zložiť len s Hlasom a so SNS, ak by bol o to záujem. Iné však hovoria, že by museli pribrať Republiku alebo Sme rodina a tam už nie sú všetci aktéri ochotní ísť,“ vysvetľuje Koziak. Pripomína, že silné karty bude mať v rukách víťaz volieb, ktorý bude môcť ponúkať rôzne pozície či ustupovať iným v záujme vytvorenia koalície.
3. Ako budú vyzerať prvé priečky?
Prieskumy ukazujú, že na prvých miestach sú Smer a Progresívne Slovensko. S nie veľkým rozostupom sa tam však drží Hlas. „Myslím si, že súboj sa bude viesť medzi Smerom a PS, a to ukážu najbližšie dni. Dôležité budú finálne debaty všetkých lídrov, ktoré sú už naplánované,“ uvádza Koziak. Neočakáva, že by do tejto zostavy zasiahol aj Hlas, ktorý bol dlho na čele prieskumov, no v tých ďalších padol na tretie miesto. „Ako sme sa naučili v minulosti, ani víťazstvo nezaručuje, že tá strana bude skladať koalíciu,“ pripomína politológ.