„Využívanie krajiny sa zmenilo v predošlých desaťročiach veľmi zásadne. Vznikli veľké polia, na ktorých drop nenašiel dostatok potravy. Zároveň jeho hniezda so znáškou ničila poľnohospodárska technika a chýbala podpora štátu, ktorá by tak, ako v okolitých krajinách, farmárom pomohla so šetrnejším hospodárením. V oblasti trojhraničia medzi Rakúskom, Maďarskom a Slovenskom, kam patrí aj CHVÚ Sysľovské polia, tak prežil hlavne vďaka pestrej krajine a podpore ochrany biotopov dropa, ktorá je hneď za hranicami,“ dopĺňa Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ornitológov teší, že sa tohto roku konečne podnikli kroky, ktoré hniezdeniu dropa môžu výrazne pomôcť. „Vďaka poľnohospodárom v CHVÚ Sysľovské polia pribudli biopásy. Ide o trávnaté porasty, ktoré sa v hniezdnom období, od apríla, nekosia. Okrem toho boli vytvorené biopásy a úhorové plochy v rámci projektu LIFE Steppe on border. Biopásy aj úhory sú pre dropa životne dôležité. Nachádza v nich dostatok potravy a pokoj na nerušené hniezdenie,“ informuje Ridzoň.
Odborníci doplnili, že hoci je drop veľkým vtákom, je obtiažne ho dohľadať. Napriek tomu sa im podarilo pozorovať až 10 hniezdiacich sliepok. Ide o najväčší počet od deväťdesiatych rokov.