Pacientke, ktorá od detstva trpí cukrovkou a ktorej nezaberá inzulínová liečba, transplantovali Langerhansove ostrovčeky, teda bunky pankreasu. Stalo sa tak v spolupráci s pražským IKEM-om. Po transplantácii by sa v jej tele mohla obnoviť prirodzená tvorba inzulínu.
Pomohli jej výrazne zlepšiť život! Podľa hovorkyne UNLP Moniky Krškovej celý proces unikátnej transplantácie je výsledkom spolupráce mnohých odborov a špecializácií v rámci UNLP a tiež spolupráce s českým Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). „Je to o to zaujímavejšie, že pacientke s diabetom a so zlyhaním obličiek sme realizovali hneď dve transplantácie za sebou v priebehu niekoľkých dní. Najskôr transplantáciu obličky a následne transplantáciu Langerhansových ostrovčekov, teda endokrinných buniek pankreasu, ktoré produkujú inzulín,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa. Zákroky od seba delili tri dni.
Pacientka mala okrem tejto diagnózy aj viacero ďalších, ktoré ju do značnej miery komplikovali. Tou najhoršou bolo zlyhávanie obličiek, kvôli ktorému vyše roka chodila na dialýzu. „Začiatkom septembra sme pacientke transplantovali obličku od živého darcu, obličku jej daroval mladší brat,“ hovorí Tatiana Baltesová, lekárka z transplantačného oddelenia UNLP.
Mali 48 hodín
Pankreatické ostrovčeky, ktoré produkujú hormóny potrebné na reguláciu krvného cukru - inzulínu, boli získané z tela mŕtveho darcu v IKEM-e. Do pečene pacientky ich transplantoval Peter Girman, prednosta Kliniky diabetológie IKEM. Ten je vďačný zdravotníkom za maximálnu ústretovosť. „Počas 48 hodín, ktoré sme mali na samotnú realizáciu transplantácie Langerhansových ostrovčekov, sme potrebovali skoordinovať veľký počet ľudí,“ povedal Gaľa. Dodal, že úspešnosť transplantácie ukážu nasledujúce týždne, možno však očakávať celkové zlepšenie kvality života a vyrovnanejšie hladiny cukru v krvi bez výskytu závažných hypoglykémií.