Koho zadržali
V súvislosti s podozreniami u vojenských tajných sa skloňovalo najmä meno ich bývalého šéfa Jána Balciara. Otázniky vyvolával predovšetkým dlhý zoznam nehnuteľností, ktoré si zaobstaral, a najmä otázniky okolo ich financovania. Aj on je teraz medzi obvinenými, hoci sa ho polícii nepodarilo zaistiť. Hamran však očakáva, že sa sám spojí s políciou a bude vypovedať.
„Aktuálne máme zadržaných 17 osôb, z toho 13 obvinených a 4 podozrivé osoby. Chýbajú nám 2 osoby, ktoré sú v zahraničí, lebo tam pracujú,“ povedal o počte obvinených. Sú medzi nimi z bývalých vojenských tajných aj Ľubomír Skuhra, Daniel J., Tomáš S., ďalej podnikatelia Michal Gučík, Edmund P., ako aj bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohút. Vinia ich z korupcie a tiež z legalizácie výnosu z trestnej činnosti.
Ako to malo fungovať?
Prokurátor Ondrej Repa priblížil, ako mala táto korupcia prebiehať. Súkromná spoločnosť, ktorá obchodovala s vojenskými tajnými, sa zapojila do nákupu a štát jej vopred zaplatil za požadovaný tovar alebo služby 200 miliónov eur. Nákup však stál menej. Rozdiel v cene tak ostal na súkromných bankových účtoch alebo v samotnej firme.
Deväť obvinených malo fungovať ako tzv. biele kone. „Na svoje účty prevádzali výnosy z trestnej činnosti, ktoré potom odovzdávali ďalším osobám, ktoré figurujú v tejto korupčnej kauze,“ uviedol Hamran. Medzi obvinenými sú aj právnické osoby, konkrétne ide podľa Denníka N o firmy Forum Technologies a Soba-agency.