Čo zaistili?
Milióny eur si mali tieto osoby prerozdeliť a zrejme za ne robiť aj veľkorysé nákupy. Podľa polície ide o nehnuteľnosti, ale aj fľašu drahej limitovanej edície škótskej whisky za 26-tisíc eur či zlato. Tieto nákupy sa uskutočnili v utajenom režime, teda mimo verejného obstarávania. Hamran tiež dodal, že aj NKÚ konštatoval, že vo Vojenskom spravodajstve nefungujú kontrolné mechanizmy.
„Nebola tam súčinnosť (zo strany VS - pozn. red.) v takej kvantite a kvalite, ako sme očakávali. Vojenské spravodajstvo nám robilo drobné schválnosti, neposkytovalo písomné dokumenty, hoci vedeli, že ich majú. Ukrývať dokumenty o závažnej trestnej činnosti za utajenú činnosť spravodajstva sa mi zdá šialené ešte aj na slovenské pomery,“ dodal Hamran.
Ľubomír Skuhra
- Počas svojej kariéry si prešiel Policajným zborom, SIS, Vojenským obranným spravodajstvom, ktoré po zlúčení s Vojenskou spravodajskou službou vytvorilo Vojenské spravodajstvo. Tomu Skuhra viac ako tri roky aj šéfoval. Bol tam v čase, keď ministerstvo obrany viedol nominant Smeru Martin Glváč. Už vtedy sa objavili informácie, že malo dochádzať k tunelovaniu VS. Po zmene vlády sa však vyšetrovanie celej kauzy nakoniec skončilo s tým, že policajný vyšetrovateľ konštatoval, že čin nie je trestným skutkom. Skruhra sa mal poznať aj s Mariánom Kočnerom, s ktorým preberal politickú situáciu.
Martin Kohút
- V rokoch 2016 - 2019 šéfoval Slovenskému zväzu ľadového hokeja. Po voľbách v roku 2019 bol členom výkonného výboru a chvíľu viedol vo zväze aj marketing. Vo voľbách o post šéfa SZĽH podporoval Miroslava Šatana a patril k jeho najbližším spolupracovníkom. Kohút viedol aj IT firmu Ness, ktorá mala aj štátne zákazky.
Michal Gučík
Bývalý herec, ktorý sa v 90. rokoch vrhol na podnikanie a spolu s Alexandrom Rezešom viedli pompéznu kampaň HZDS, keď prišla na Slovensko aj modelka Claudia Schiffer. Neskôr sa stal aj riaditeľom televízie TA3 a známy je jeho blízky vzťah s jej bývalým majiteľom a podnikateľom Ivanom Kmotríkom. Okrem toho mimoriadne priateľské vzťahy udržiaval aj so súčasným generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Tomu sprostredkoval u neho doma stretnutie aj s Richardom Sulíkom. Stretávali sa s ním aj viaceré politické špičky, ako sú šéf Smeru Robert Fico, Peter Pellegrini, Béla Bugár, Boris Kollár či Andrej Danko.
Ján Balciar
Preslávil sa najmä svojimi rozsiahlymi majetkami. Vlastní pätnásť apartmánov na Táľoch, novostavbu chaty priamo v národnom parku, ďalší dom a pozemok v Nízkych Tatrách, dve nehnuteľnosti v Rimavskej Sobote a luxusný apartmán v chorvátskom Sukošane v hodnote viac ako tri milióny eur, teda oveľa viac, ako si mohol dlhoročný zamestnanec tajných služieb a Policajného zboru dovoliť. Balciar sa stal šéfom Vojenského spravodajstva v čase jeho vzniku - teda v čase spojenia Vojenskej spravodajskej služby (VSS) a Vojenského obranného spravodajstva (VOS).Podľa správy Vladimíra Suchodolinského o tunelovaní VSS mal byť aj Balciar ako príslušník VOS pôvodne beneficientom jedného z predajov - nakoniec sa však nezrealizoval.