Síce už pomalším tempom, a kde tu sme zachytili aj správy o zastabilizovaní, či dokonca znižovaní. Pravda je však taká, že dňa 14.09.2023 Európska centrálna banka už desiaty raz za sebou navýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Tým sa tak kľúčová úroková sadzba posunula na úroveň 4,5 percenta. Preto už niektoré banky pri určitých fixáciách atakujú hranicu 5 percent. „Ako osoba, ktorej klienti maximálne dôverujú pri predaji svojej nehnuteľnosti s cieľom nespraviť na trhu chybu a získať čo najväčšie zhodnotenie, samozrejme, musím sledovať situáciu na ekonomickom trhu veľmi pozorne. Z nej sa dá následne často sedliackym rozumom vyvodiť očakávaná situácia na trhu s nehnuteľnosťami na najbližšie obdobie,“ prezradil Stanislav Barta, osobný maklér kancelárie HOUSE & WEBER s viac, ako 17 ročnými skúsenosťami na trhu.
Neustále navyšovanie úrokových sadzieb tak malo a má za následok „zmrazenie“ trhu s nehnuteľnosťami. Kupujúcich je výrazne menej a aj tí, ktorí na trhu aktuálne sú, nie sú schopní vo veľkej miere načerpať úverové zdroje, ktoré by pokrývali kúpu nehnuteľnosti, ktorú hľadajú. „Dlhé obdobie sme žili situáciu, kedy extrémne nízka úroková sadzba dávala možnosť na kúpu nehnuteľnosti takmer komukoľvek. Situácia sa za pomerne krátky čas rýchlo otočila a nie všetci si vlastne uvedomujú čo sa udialo, resp. aký dôsledok to na ich žiadosť o úver môže mať. Z potenciálnych záujemcov, ktorí aj prídu na obhliadku v mylnej domnienke, že úver dostanú sa stávajú v podstate iba turisti po nehnuteľnostiach,“ dodáva Barta.
Horšie sú však na tom ľudia, ktorí kúpili nehnuteľnosť v čase, keď boli ceny na vrchole. Hovoríme o tých, ktorí na kúpu využili požičané peniaze z banky, čiže hypotekárny úver, ktorý v danom období získali za veľmi výhodných podmienok. V čase „najlacnejších peňazí“ sa úrokové sadzby pohybovali na úrovni často pod 1 percento. Teraz však prichádza obdobie, kedy im bude končiť tzv. fixácia a od banky obdržia splátkový kalendár s novou úrokovou sadzbou, kde budú splátky omnoho vyššie. Médiami sa šíria správy, že táto situácia nezasiahne rodinné rozpočty tak výrazne a drvivá väčšina to ani nepocíti. Avšak v realite už vieme o prípadoch, kedy sa mesačné splátky navýšili aj o viac ako 100%. Samozrejme toto navyšovanie splátok je individuálne a závisí od mnohých faktorov, napr. aj od toho, aký bude zostatok úveru pri zmene fixácie, aký bol pôvodný úrok atď. „Výraznú zmenu hlásia aj moji klienti, s ktorými spolupracujem už roky a kde je na oboch stranách stopercentná dôvera. V prípade Bratislavy a väčších miest určite hovoríme o značnom zásahu do rozpočtu, prípadne obchodnej matematiky, ak bola nehnuteľnosť kupovaná za účelom prenájmu,“ dopĺňa Barta aktuálnu situáciu priamo od dotknutých ľudí.