Analýza údajov zozbieraných pomocou najmodernejšej metodiky, vrátane podrobných satelitných snímok a meraní z viac ako 1400 pozemných monitorovacích staníc, ukazuje podľa denníka hrozivý obraz znečisteného ovzdušia. Takmer všetci Európania podľa výskumu žijú v oblastiach s vysoko škodlivým znečistením jemnými prachovými časticami, ktoré prekračuje odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Takmer dve tretiny z nich žijú v miestach, kde je kvalita ovzdušia viac ako dvojnásobne horšia, ako odporúčajú smernice WHO.
Najmenej postihnutou krajinou v Európe je Severná Macedónsko. Takmer dve tretiny ľudí tu žijú v oblastiach, kde je znečistenie ovzdušia malými časticami PM2,5 viac ako štyrikrát vyššie, ako určujú smernice WHO. V štyroch miestach bolo dokonca zistené takmer šesťnásobné znečistenie ovzdušia, vrátane hlavného mesta Skopje.
Denník v spolupráci s odborníkmi na znečistenie vytvoril interaktívnu mapu, ktorá odhaľuje najhoršie postihnuté oblasti na kontinente. Merania sa týkajú prachových častíc PM2,5, ktoré väčšinou vznikajú pri spaľovaní fosílnych palív a z ktorých niektoré môžu prejsť pľúcami a dostať sa do krvného obehu a ovplyvniť takmer všetky orgány v tele.
Podľa súčasných smerníc WHO by ročná priemerná koncentrácia PM2,5 nemala prekročiť päť mikrogramov na meter kubický. Podľa analýzy iba dve percentá Európanov žijú v oblastiach, ktoré sa do tohto limitu zmestia. Znečistenie týmto typom častíc je príčinou približne 400.000 úmrtí ročne na celom kontinente.