Lokálnosť a čerstvosť. To sú dva základné atribúty kvalitných potravín. Myslí si to obľúbený slovenský kuchár a influencer Dalibor Rakoczy, známy pod menom Pán Tymián. „Varím denne, a preto dávno viem, že základom každého dobrého jedla je kvalitná potravina. Nedá sa kvalitne variť bez dobrých surovín,“ zdôrazňuje Pán Tymián.
Špeciálne to podľa neho platí pri živočíšnych produktoch, napríklad takých vajciach. „Čím menej vajcia precestujú z farmy až na môj stôl, tým lepšie,“ dodáva s tým, že si nevie predstaviť variť z iných, ako z vajec z voľného výbehu. „Sliepky, ktoré majú voľný výbeh a dostatok miesta na život, produkujú kvalitnejšie a chutnejšie vajíčka. Lepšie sa s nimi pracuje a na výslednom jedle to poznať,“ opisuje známy kuchár, ktorý na svojom Instagrame láka na chutné jedlá a dráždi naše chuťové poháriky.
Influencer a kuchár Pán Tymián upozorňuje, že ak vajcia precestujú stovky alebo tisíce kilometrov, aby sa dostali na náš stôl, v kvalite i chuti to zanecháva stopy. „Pre každého kuchára, ktorému záleží na výsledku, je dôležité, aby varil z kvalitných surovín, ktoré pochádzajú prednostne od slovenských farmárov. Nielenže ich tým podporujeme, aby mohli vo svojej produkcii pokračovať, ale ako kuchári si uvedomujeme, že jedlo, ktoré servírujeme, nemá byť len gurmánskym zážitkom, ale má byť v poriadku aj z pohľadu kvality a zdravia použitých potravín,“ uvádza Pán Tymián, ktorý pri svojich chutných výtvoroch používa vajcia značky PIPIDU, ktoré pochádzajú z najväčšej farmy s voľným výbehom pre sliepky v strednej Európe.
Top farma pre sliepky v Európe je na Slovensku
Paradoxom je, že najmodernejšia farma pre sliepky vo voľnom výbehu sa nachádza v dedinke Horné Suroviny v okrese Senica. Ide zároveň o najväčšiu farmu svojho druhu na Slovensku a zároveň v strednej Európe.
Žije na nej 37-tisíc sliepok, ktoré majú k dispozícii 15 hektárov trávnatých plôch, čiže 1 sliepka má na pohyb až 4 metre štvorcové. Na tejto ploche môžu využívať zimné záhrady, odpočívarne, či unikátnu halu na znášku a kŕmenie. „Mesačne znesú 1 milión voľnovýbehových vajec. Ročne tak z farmy odíde až 12 miliónov vajec z tohto typu chovu. Na trh sa dodávajú pod značkou PIPIDU a v najobľúbenejších veľkostiach M a L,“ priblížil Matúš Fürek, projektový manažér značky Pipidu.
Lokálne a prirodzenejšie vajcia
Vajcia z tejto slovenskej farmy nemusia cestovať k vášmu stolu tisíce kilometrov, na pultoch predajní sa objavia čerstvé a plné živín. Jedno vajíčko od sliepky z voľného výbehu totiž obsahuje približne 6 gramov proteínu, omega 3 mastné kyseliny a vitamíny A a E. Dokonca má v sebe šesťkrát viac vitamínu D než bežné vajcia. Dôvod je jednoduchý. Sliepky sa počas väčšiny dňa „hrajú“ vonku a sú dlhodobo vystavované slnečnému žiareniu.
Čoraz viac ľudí na Slovensku pritom začína uprednostňovať zdravé domáce potraviny. Chcú prirodzene produkované potraviny bez zbytočných chemických látok, pri ktorých kúpe zároveň podporia slovenských farmárov. „Domáci spotrebiteľ si zaslúži jesť kvalitné potraviny. Som presvedčený, že poctivosť v poľnohospodárstve a chove zvierat je správna cesta, ktorá sa v dlhodobom horizonte oplatí všetkým zainteresovaným stranám,“ dodal Matúš Fürek.
Koniec vajec z klietkového chovu
Už onedlho, od januára 2025 by pritom mali z pultov predajní zmiznúť vajcia z klietkového chovu a spotrebitelia by mali mať k dispozícii vajíčka z humánnejších chovov. Ide o nariadenie zo strany Európskej únie. V súčasnosti však väčšina predávaných vajec pochádza z klietkových chovov.
„Pre život zvierat je voľný pohyb prirodzený. Veríme, že možnosť vyjsť na slnko a mať dostatok životného priestoru prispieva k celkovému zdraviu poľnohospodárskych zvierat, čo sa následne odráža aj na kvalite produktov,“ hovorí Tomáš Kohút, generálny riaditeľ poľnohospodárskej skupiny Sanagro, pod ktorú značka vajec PIPIDU patrí.
ZNAČKA PIPIDU Z NAJMODERNEJŠEJ FARMY NA CHOV NOSNÍC
• Nachádza sa na Záhorí a má rozlohu 15 hektárov
• Na farme sa nachádza 37-tisíc nosníc
• Denná produkcia vajec je približne 33-tisíc, mesačná až milión vajec z voľného výbehu
• Nosnice majú na širokej trávnatej ploche k dispozícii viacero zimných záhrad a prístreškov, kde môžu odpočívať alebo sa skrývať pre slnkom
• Farma je vybavená špičkovou technológiou a halou, kde prebieha znáška a kŕmenie
• Celá hala je plne digitalizovaná, obslúži ju päť ľudí
• Sliepky znášajú vajcia na svojich bydielkach, vajcia sa po mierne šikmej podlahe skotúľajú na dopravníkový pás a ten ich dopraví do haly, kde sa ukladajú a následne putujú do triedičky.
• Vďaka digitalizácii získava spoločnosť z výroby množstvo dát – o priemernej teplote či znáškovosti, dostatočnom teple, svetle a podobne