Burčiak je kvasiaci hroznový mušt, akýsi medziprodukt, ktorý vzniká pri výrobe vína s obsahom alkoholu do 6 %. Vyrába sa z odkaleného muštu, ktorý sa získava sedimentáciou, čím sa odstráni prach, tuhé častice, ale aj zvyšky postrekov, hlina a nežiaduce vône. Farba a vôňa nám prezradia, či ide o kvalitný burčiak.
Dobrý burčiak má žltastú farbu iba s jemným kalom, sladkú vôňu a sladkokyslú chuť. „V burčiaku je veľa dobrých látok, ale treba dávať pozor na to, že predsa len to je alkohol. Je v poriadku dať si na vinobraní deci-dve kvôli psychickej pohode,“ povedala Katarína Skibová, z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®. Pri konzumácii treba dať pozor na množstvá nielen pre alkohol, ale aj pre kvasinky, ktoré môžu byť ťažšie stráviteľné. Podľa gastroenterológov by si mali muži dopriať najviac pol litra nápoja denne, ženy ešte menej.
Skladovanie burčiaka
Najlepšie je spotrebovať ho hneď v daný deň. Je možné ho odložiť aj do chladničky. Nesmiete však viečko utiahnuť úplne, mohlo by sa stať, že tlakom kvasenia vám fľaša „vybuchne“. Ideálne skladovanie je na tmavom a chladnom mieste. Mal by sa vypiť do 24 hodín.