Novela znížila príjmy
Hovorkyňa UK Tatiana Zaťková vysvetľuje, že zdanlivé zvýšenie školného na Právnickej fakulte UK pre externých študentov je spôsobené skrátením externého štúdia o rok na základe novely zákona o vysokých školách. „Celková suma za štúdium sa nezvýšila, len bola rozrátaná na menší počet rokov. Takým istým spôsobom pristúpila ku školnému pre externé štúdium aj Pedagogická fakulta UK. K ostatným úpravám školného došlo len na niektorých fakultách, napríklad v programoch tretieho stupňa alebo v prípadoch po prekročení štandardnej dĺžky štúdia,“ uviedla.
Okrem UK zdražel poplatok za predĺženie štúdia aj na Slovenskej technickej univerzite. Tu sa však výrazne líšia poplatky naprieč fakultami a študijnými programami. „STU v dôsledku novely zákona, ktorá nám znížila príjmy zo školného, zvýšila školné približne o 20 až 50 %. Školné však platia len študenti, ktorí študujú na danom stupni dlhšie, ako je štandardná dĺžka štúdia. Tu treba podotknúť, že ide spravidla o študentov, ktorí buď pristupujú k štúdiu laxne, alebo im vyhovuje byť študentom, alebo si to počas štúdia rozmysleli. Na druhej strane odpúšťame školné študentom študujúcim v anglickom jazyku, kde sme doteraz museli vyberať školné,“ vysvetľuje hovorca STU Juraj Rybanský.
Nešli sme do maxima
Tatiana Zaťková, hovorkyňa UK
- Právnická fakulta UK počas posledných rokov školné nezvyšovala, aj keď jej to zákon umožňoval, a brala ohľad na náročnú ekonomickú situáciu obyvateľov počas pandémie. Najnovšie úpravy školného boli prerokované na stretnutí akademickej obce, kde boli prítomní aj študenti a vedenie hľadalo spolu s nimi konsenzuálnu cestu. Ani teraz nie je školné na Právnickej fakulte UK na najvyššej hranici, akú zákon umožňuje. Výšku školného majú študenti garantovanú počas štandardnej dĺžky štúdia, po jej prekročení pre nich platí aktuálne školné.