Morawiecki reagoval na vyhlásenie Zelenského, ktorý na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku povedal, že Kyjev usilovne pracuje na zachovaní pozemných ciest pre vývoz obilia. Export cez Čierne more totiž narušila ruská invázia. "Je znepokojujúce vidieť, ako niektorí v Európe, niektorí naši priatelia v Európe, predvádzajú solidaritu v politickom divadle a robia thriller z obilia. Môže sa zdať, že hrajú svoju vlastnú úlohu, ale v skutočnosti pomáhajú pripravovať scénu pre moskovského herca," povedal.
Poľsko, Slovensko a Maďarsko sa minulý týždeň rozhodli pokračovať v embargu na dovoz ukrajinského obilia, hoci Európska komisia v piatok ukončila časovo obmedzený zákaz dovozu ukrajinských plodín do päťky krajín EÚ. Varšava zákaz odôvodňuje snahou ochrániť vlastných poľnohospodárov, ktorí by inak museli čeliť lacnejšej produkcii z Ukrajiny. Kyjev na trojicu krajín podal sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).
Obchodný spor následne prerástol v diplomatickú roztržku medzi Ukrajinou a Poľskom, ktoré je inak blízkym spojencom Kyjeva v jeho boji proti ruskej agresii. Poľské ministerstvo zahraničia si po slovách Zelenského predvolalo ukrajinského veľvyslanca. Morawiecki neskôr povedal, že jeho krajina už nedodáva Ukrajine výzbroj, pretože vybavuje svoju armádu. Poľský prezident Andrzej Duda jeho slová následne vysvetľoval tak, že premiér chcel podľa neho dať najavo, že Poľsko nebude Ukrajine dodávať nové zbrane, ktoré kupuje v rámci modernizácie svojej armády.
Poľsko v polovici októbra čakajú kľúčové parlamentné voľby a národno-konzervatívna vláda sa snaží udržať si hlasy vidieka, ktorého obyvatelia v minulosti volili práve prevažne vládnuce Právo a spravodlivosť (PiS). Podľa analytikov je tvrdšia rétorika PiS voči Ukrajine reakciou na rastúcu popularitu krajne pravicovej strany Konfederácia.