Prezidentka reagovala, že jej ide len o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora. „Slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú s realitou nič spoločné,“ odkázala prokurátorovi kancelária prezidentky.
Predvolebná kampaň
Prezidentka si útok od Fica však nenechala ani tentokrát. Šéf Smeru totiž zašiel ešte ďalej ako samotný prokurátor. Aj keď ani sám Žilinka takéto slová nepoužil, tvrdil, že sa prezidentka v Kovaříkovom prípade „domáhala zmeny rozhodnutia“. Prezidentská kancelária to označila za predvolebnú kampaň. „Je to iba jedno z ďalších klamstiev Roberta Fica, pre ktoré na neho prezidentka pred nedávnom podala žalobu a ktoré potvrdzuje, kam až je schopný zájsť kvôli mobilizácii svojich voličov,“ reagoval komunikačný odbor Prezidentského paláca. „Dôvodom stretnutí prezidentky so špeciálnym a následne aj generálnym prokurátorom v auguste 2021 boli napäté vzťahy medzi generálnym a špeciálnym prokurátorom, ktoré v tom čase začali prerastať do otvoreného konfliktu medzi nimi a ich inštitúciami,“ vysvetlili.
Zuzana Čaputová podala žalobu na Roberta Fica 13. septembra. Dôvodom sú hrubé klamstvá a vymyslené obvinenia, ktoré o nej neustále šíri. „Prezidentka si je vedomá toho, že ako verejne činná osoba je povinná znášať vyššiu mieru kritiky. Nie je však povinná znášať stupňujúce sa verejné šikanovanie a bezdôvodné obviňovanie z porušovania ústavy, zákonov či služby inej moci,“ vysvetlil hovorca Martin Strižinec.
Chceli žalovať aj Gašparoviča
Nie je to prvýkrát, čo sa v politickej histórii Slovenska skloňuje žaloba hlavy štátu. V roku 2013 obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča iniciovala opozičná SaS, podporili ju aj ďalšie vtedajšie opozičné strany KDH, SDKÚ, Most - Híd a časť OĽaNO. Dôvodom malo byť úmyselné porušenie ústavy. Mimoriadna schôdza, kde chceli, aby prezident vysvetlil poslancom dôvody, prečo nepodpísal vymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, sa však neuskutočnila. Smer - SD, ktorý mal vtedy v parlamente väčšinu, návrh na schôdzu nepodporil, nevideli v tom zmysel.