Na predchádzajúcom pojednávaní v máji tohto roku súd avizoval zámer opätovne vypočuť odborníka na extrémizmus Mateja Medveckého, aby sa jasne vyjadril k symbolom, či sú extrémistické, alebo nie sú. Toto vyplýva aj z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktoré hovorí, že pri posudzovaní, či ide o extrémistický materiál musí byť jednoznačne preukázané, že o takýto druh materiálu ide objektívne, a to primárne bez ohľadu na osobnostný profil osoby, ktorá takýmto materiálom disponuje.
Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prečítala ešte v júli 2022 rozsiahlu obžalobu, kde popisuje okrem iného materiály a dokumenty nájdené pri domovej prehliadke obžalovaného. Podľa obžaloby sa Jakub Škrabák v rokoch 2015 až 2018 dopustil zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.
V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na štyri roky až osem rokov. Po prečítaní obžaloby vyhlásil, že je nevinný. Následne vo svojej výpovedi hovoril, že u neho nájdené a ním predávané predmety neboli extrémistické, ale boli na nich slovanské symboly. Počas pojednávacích dní vypovedali niekoľkí znalci a odborníci na extrémizmus a extrémistické symboly.
Škrabáka zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava P. a bývalého predsedu okresnej organizácie Ľudovej strany Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu. Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia.