"Musíme transformovať a rozšíriť nástroje vonkajšej a vnútornej bezpečnosti Arménska v spolupráci so všetkými partnermi, ktorí sú pripravení na obojstranne výhodné kroky," povedal arménsky premiér.
Dodal, že Arménsko by malo ratifikovať tzv. Rímsky štatút, ktorým bol založený Medzinárodný trestný súd (ICC). Rusko pritom nie je jeho súčasťou a ICC vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.
"Toto rozhodnutie nie je mierené priamo proti OZKB a Rusku. Súvisí so záujmami našej krajiny a jej vonkajšou bezpečnosťou. Prijímanie takýchto rozhodnutí je našim zvrchovaným právom," povedal Pašinjan.
Náhorný Karabach leží na území Azerbajdžanu, väčšina jeho obyvateľov sú však etnickí Arméni, a preto je dlhé desaťročia predmetom sporov medzi postsovietskymi republikami Arménskom a Azerbajdžanom.
Delostrelectvom a raketami začal Azerbajdžan pritom v utorok v ranných hodinách ostreľovať Náhorný Karabach v rámci "protiteroristickej operácie", ktorej cieľom malo byť "nastolenie ústavného poriadku". Voči arménskym separatistom boli azerbajdžanské jednotky vo vojenskej presile a separatisti sa v priebehu stredy vzdali.