Bude mať plné ruky práce! Nová vláda to po prevzatí moci nebude mať vôbec jednoduché. Bude sa musieť pokúsiť zabrániť odlevu mladých do zahraničia či zmierniť vplyv inflácie.
Rovnako sa bude musieť zaoberať alarmujúcim stavom zdravotníctva, zmenami v školských osnovách a situáciou v bezpečnostných zložkách. Nový Čas oslovil odborníkov, aby zhodnotili, ako to môže od októbra vyzerať a na čo sa majú poslanci vo vybraných oblastiach zamerať?
1. Stav verejných financií a vysoká inflácia
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyzvala politikov, aby mysleli na to, že zdravé verejné financie sú pre správny chod štátu nevyhnutné a pre budúcu vládu by to malo byť prioritou. „Bez udržateľných verejných financií nebude náš štát schopný plniť svoje záväzky voči občanom ani odolávať ďalším krízam,“ vyjadruje sa rada, ktorej členom je aj ekonóm Martin Šuster. Súhlasí s nimi aj riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik: „Podľa Inštitútu finančnej politiky a rozpočtovej rady treba už v budúcom roku nájsť 1 miliardu eur a dohromady za tri roky 3 miliardy úspor v rozpočte.“ Dopĺňa, že na to, aby vláda naštartovala ekonomický rast, sa budem musieť vrátiť k slovu „reforma“, pretože priestor na zvyšovanie daňových príjmov je značne obmedzený.
2. Stav nemocníc a zdravotníctva
Zdravotnícky analytik Martin Smatana hovorí, že nová vláda bude musieť hlavne pripraviť rozpočet, a to nielen na budúci rok. „Obávam sa, že budúci minister si priority vyberať nebude môcť, nakoľko hneď po voľbách a nástupe do funkcie bude musieť riešiť niekoľko hyperurgentných tém,“ povedal pre Nový Čas. Nielenže sú zadlžené nemocnice, ale pridalo sa k tomu aj zadlženie vo všetkých poisťovniach. Aby systém neskolaboval, bude musieť vláda do zdravotníctva podľa neho investovať stovky miliónov. „Okrem toho budú hneď po voľbách na stole viaceré kľúčové vyhlášky a novely zákonov, ktoré budú mať obrovský dopad na pacientov,“ dodal Smatana a dopĺňa, že ide o vyhlášku o znení optimalizovanej siete nemocníc či zmeny, ktoré požadujú ambulantní pediatri.
3. Problémové železnice a diaľnice
Nová vláda sa bude musieť popasovať aj so stavom diaľnic a železníc na Slovensku. Šéf Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) Ondrej Matej hovorí, že v prípade diaľnic by sa mali držať vládou schváleného harmonogramu cestnej infraštruktúry. Čo sú podľa neho priority? „Zrýchliť hlavne na NDS prípravu nových úsekov. Konečne dostavať D1 po Prešov. Pripraviť výstavbu R4 Prešov - št. hranica Poľsko a konečne spustiť mostný program na cestách I., II, III. triedy, ktoré sú v havarijnom stave,“ povedal pre Nový Čas. Podľa riaditeľa IDH by v prípade železníc mala nová vláda zaviesť do života schválený zákon, ktorý umožňuje cestovať celou verejnou dopravou na jeden cestovný lístok a tiež zabezpečiť každý rok v štátnom rozpočte pre ŽSR na zníženie „odloženej údržby“ a investičného dlhu sumu vo výške min. 460 miliónov ročne. „Mali by personálne zabezpečiť kvalitu ľudí, ktorí riadia a hodnotia veľké investície tak, aby okrem vzdelania mali hlavne potrebnú prax! Teoretikov a analytikov bez praxe máme v štáte dosť!“ dodal rázne.