"Konkrétne išlo o to, že tento agent na žiadosť jedného z najvyšších orgánov ruskej štátnej moci zabezpečil, aby sa vo verejnom priestore šírili naratívy podporujúce zahraničnopolitické záujmy Ruskej federácie v súvislosti s vojnou na Ukrajine. A na to boli využité aj verejne známe osobnosti, "uviedol.
Snahu o pôsobenie Ruska zachytila BIS aj pri prezidentskej kampani tento rok v januári, keď telegramový kanál ruského štátneho média Sputnik vypustil falošné video s neskorším víťazom volieb Petrom Pavlom. Vo videu tvrdil, že ČR by sa mala zapojiť do vojny na Ukrajine. "Na túto operáciu bol využitý aj nepriznaný telegramový kanál ruskej štátnej propagandy v ČR," spomenul Koudelka.
Priamo z Ruska podľa BIS pochádzali aj tvrdenia o údajnom verbovaní stoviek osôb medzi členmi žoldnierskej Wagnerovej skupiny vlani na jeseň. "Dezinformácia mala za cieľ využiť nastolený naratív pre potreby internej ruskej propagandy a sekundárne smerovala k podkopaniu presvedčenia obyvateľov ČR o jednotnej podpore Ukrajiny a možno aj k zahlteniu štátnych inštitúcií a bezpečnostných zložiek," doplnil.
Ešte pred vojnou na Ukrajine zachytila BIS aktivity ruského vplyvového agenta, proruského aktivistu, ktorý pre akcentovanie ruskej propagandy v ČR používal vybraných novinárov. "Popri reportážach z ČR financoval tiež niekoľko zahraničných výjazdov a po novinároch chcel vytvárať materiály pre potrebu ruskej strany," dodal Koudelka.
BIS zaznamenala aj priamu snahu ruských entít o nadviazanie vzťahov s jedným z organizátorov protivládnych demonštrácií na jeseň 2022, uviedol Koudelka. Dezinformačné prostredie v ČR však podľa Koudelku funguje primárne spontánne, nie je centrálne riadené, naratívy prospešnými Rusku sa väčšinou len inšpiruje.