Témou je aj nelegálna migrácia. Hlas aj Smer hovoria, že vláda robí minimum, aby ochránila slovenské hranice. Policajný prezident sa bráni, že nemáme toľko vojakov a policajtov, aby sme dokázali hermeticky uzavrieť hranice s Maďarskom. Nie je paradox, že krajina nedokáže ubrániť vlastné hranice pred ľuďmi, ktorí tu nemajú čo robiť?
Treba rozlíšiť hranice, ktoré sú vnútorné v rámci EÚ. Preto sme vstúpili do Schengenu, aby sme nemuseli robiť hraničné kontroly. To je obrovská výhoda EÚ, že ľudia nemusia čakať na hraniciach a môžu voľne cestovať. Úplne iná otázka sú vonkajšie hranice EÚ, ktoré musíme byť schopní ubrániť. V našom prípade je to slovensko-ukrajinská hranica. V tomto prípade migrantov je to maďarsko-srbská hranica. Odporúčam každému ísť tam - je tam dvojitý plot, lietajú tam drony, nočné videnie, tisícky policajtov, a tí migranti prejdú. Oproti 650 km, čo máme my, oni nedokážu ubrániť 175 km pri týchto zdrojoch a pri počte policajtov, ktorí tam sú nasadení. Záleží nám na tom, aby sa ľudia cítili bezpečne, preto tam posielame zmiešané hliadky, aby ľudia videli, že pri ich obydliach je niekto a stráži ich pokojný spánok.
Čo idete robiť, ak sa vám k prvému novembru podarí odísť z kresla premiéra?
Neviem. Chcem mať chvíľku pokoj. Musím si premyslieť ako ďalej, ale vzhľadom na to, že som celú svoju kariéru robil odbornú robotu, tak nemám problém vrátiť sa do sveta financií, bankovníctva, ekonómie.
Keď vám ponúknu exekutívnu funkciu v budúcej vláde, tak ju prijmete?
Je to predčasné. Zatiaľ som o tom vôbec nerozmýšľal.
Chceli by ste v politike v budúcnosti ešte pôsobiť?
Som človek, ktorý hľadá systémové riešenia alebo poriadok. Teraz zisťujem, že dosť často to ide len cez nejakú politickú podporu. Je to lákavá otázka, ale vnútorne som stále presvedčený, že si radšej vyberiem odbornú dráhu než tú politickú. Takže zatiaľ je odpoveď nie.