Jediný kľúč je nevpustiť týchto ľudí do schengenu
Radovan Bránik, bezpečnostný analytik
Považujete kontroly na hraniciach zavedené Poľskom za potrebné?
- V žiadnom prípade. Poľsko-slovenská hranica nikdy nebola a nebude typickou migračnou trasou pre nelegálnu migráciu. Teraz došlo k akémusi výkyvu počtu osôb, ktoré prechádzali cez maďarsko-slovenskú hranicu a všetok tento tlak sa potom pár hodín nato sústredí na našu hranicu s Českom. Poľsko je pre nich absolútne nezmyselná zachádzka.
Čo to teda spustilo?
- Je to virtuálny problém. Ja som komunikoval s predstaviteľmi aj z Poľska aj zo Slovenska a tí ma uistili, že v hraničnom priestore existujú vztyční dôstojníci prakticky všetkých bezpečnostných zložiek SR. Ani Poliaci, ani Slováci nezaznamenali žiadne javy, ktoré by zadávali akýkoľvek dôvod na takéto dramatické sprísnenie hraničného režimu.
Prečo s tým teda Poliaci vôbec začínajú?
- Treba si uvedomiť, že Poliaci majú za dva týždne voľby. Nezvyknem byť takto kategorický, ale pripísal by som to čisto volebnej kampani. Je to neexistujúci problém a volebná virtuálna téma.
Myslíte, že by mohli o sprísnení kontrol uvažovať aj iné krajiny?
- Skúsili to Česi aj Rakúšania pred pár mesiacmi. Nakoniec ustúpili, pretože to nebol funkčný spôsob. Je to vysoko nákladné a jediný rozdiel bol, či tie skupiny prejdú na prvý, alebo šiestykrát. Ale prejdú tak či tak. Jediný kľúč je nevpustiť ľudí na územie schengenu. Keď sú už v Maďarsku, tak už sú kdekoľvek. Tieto opatrenia sú nezmysel, zastavujete autá a zatiaľ vám migranti utekajú cez les.