Ťažké krízy podľa neho zažívala v tomto období celá Európa a celý svet, ale štáty s "príčetnými vládami" ich podľa Pellegriniho zvládli omnoho lepšie. "Dlh je extrémny, títo ľudia prehajdákali miliardy," pripomenul rýchle zadlžovanie štátu v krízových rokoch.
Životná úroveň Slovenska podľa Pellegriniho po roku 2020 prestala dobiehať priemer Európskej únie (EÚ), začala klesať, až sme sa napokon zaradili na predposledné miesto pred Bulharsko. "Som presvedčený, že ľudia by mali ísť voliť a vyjadriť svoj názor. Ľudia cítia, čo tu za tri a pol roka zažívali, hanbu, trápenie a strach. To v nich je, a to ich možno privedie k urnám aj bez nejakej veľkej politickej hypermobilizácie," uviedol.
Pellegrini si nemyslí, že predpokladom mobilizácie voličov pred voľbami sú negatívne emócie a agresivita. "Spoločnosť si po rokoch trápenia už želá pokoj. Emócia hnevu, na ktorej sa politik vezie, mu možno môže priniesť nejaké pol percento alebo percento navyše, ale to nestačí na to, aby sa spoločnosť posunula dopredu," skonštatoval.
Namiesto extrému podľa neho teraz ľudia potrebujú skôr normálnosť a profesionálny politický výkon novozvolených funkcionárov. "Hlas-SD zabráni, aby so Slovenskom niekto experimentoval, alebo sa na Slovákoch učil, ako je to riadiť krajinu. To si už druhýkrát dovoliť nemôžeme," vyhlásil Pellegrini.