Nigerská junta požadovala odchod francúzskeho ambasádora už koncom augusta, čo Paríž vtedy odmietol. Francúzsky prezident Emmanuel Macron však pred niekoľkými dňami oznámil, že veľvyslanca z Nigeru napokon stiahne, rovnako ako aj tam pôsobiacich francúzskych vojakov, čo tiež požadovala nigerská junta.
"Veľvyslanec spolu so šiestimi kolegami odišli z (nigerskej metropoly) Niamey okolo 04.00 h," povedal pre AFP zdroj z francúzskej ambasády. Túto informáciu potvrdil aj nemenovaný zdroj z nigerského ministerstva vnútra, podľa ktorého lietadlo s francúzskym veľvyslancom odletelo smerom do susedného Čadu. Veľvyslancov odchod potvrdili dva bezpečnostné zdroje aj pre agentúru Reuters.
Emmanuel Macron nedávno kritizoval nigerských pučistov, že veľvyslanca a zamestnancov francúzskej ambasády držia ako "rukojemníkov". Nigerské úrady dokonca odobrali veľvyslancovi Ittému diplomatickú imunitu a víza.
Západoafrický Niger so svojimi 25 miliónmi obyvateľov bol v poslednom období dôležitým partnerom Francúzska v boji proti terorizmu v oblasti Sahelu. Francúzsko má v Nigeri a susednom Čade rozmiestnených približne 2500 vojakov.
Pri prevrate z konca júla nigerská prezidentská garda zvrhla demokraticky zvolenú hlavu štátu Mohameda Bazouma. V dôsledku toho sa prudko zhoršili vzťahy Nigeru s Francúzskom aj ďalšími západnými krajinami, ktoré požadujú návrat zvrhnutého prezidenta. Pučisti v Nigeri minulý víkend dokonca uzavreli vzdušný priestor krajiny pre francúzske lietadlá.