Ako vysvetlila Katarína Michalčíková z OZ, deti s onkologickým ochorením musia počas liečby pravidelne cestovať medzi ich domovom a nemocnicou v Banskej Bystrici, pri ktorej pôsobí Svetielko nádeje. Nie každá rodina má však možnosť individuálnej dopravy alebo prostriedky, aby si vhodnú dopravu zabezpečila. Bezplatnou prepravnou službou Svetielka nádeje tak uľahčujú malým pacientom náročný proces liečby.
"Vyčerpávajúca liečba chemoterapiou a rádioterapiou okrem rakoviny ničí aj obranyschopnosť organizmu dieťaťa. Vzhľadom na oslabenú imunitu je dôležité, aby detskí pacienti necestovali v hromadnej doprave alebo v zbernej sanitke s inými chorými ľuďmi. Aj bežné bakteriálne a vírusové ochorenia skomplikujú liečbu, ktorou prechádzajú," zdôraznil predseda OZ Pavel Bician.
Za 15 rokov fungovania prepravnej služby absolvovali s detskými onkologickými pacientmi cesty na hospitalizácie, ambulantnú liečbu a kontrolné vyšetrenia, ale aj na zdravotné úkony v zahraničí. Služba vybaví denne priemerne tri prepravy a celkovo najazdila už vyše milión kilometrov.
"Autá, ktoré máme k dispozícii, treba často obmieňať, aby spĺňali bezpečnostný a zdravotný štandard. Preto sme sa rozhodli spustiť projekt Auto nádeje - veľká pomoc malým hrdinom," dodal riaditeľ Svetielka nádeje Igor Obšajsník s tým, že auto musí byť dostatočne výkonné a mať pohon 4x4, aby zvládlo aj ťažšie terény. Verejnosť môže zbierku podporiť cez crowfoundingový portál startlab.sk.