Chránené územie nepustí
Podľa vyjadrení ministerstva je celá vec stále v riešení. „Ešte v priebehu minulého roka okresný úrad požiadal o odborné stanovisko Štátnu ochranu prírody SR - CHKO Malé Karpaty. Prípadom sa zaoberá aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, vyšetrovanie ešte nebolo ukončené,“ ozrejmil nám hovorca Tomáš Ferenčák. Štátna ochrana prírody SR má však už jasný názor. „Navrhujeme orgánu ochrany prírody vydať nesúhlasné odborné stanovisko k umiestneniu modulárneho domu,“ zaslali nám stanovisko.
Moderátor si je vedomý, že prírodu je potrebné chrániť. „Môj pozemok zasahuje do chránenej Fialkovej doliny,“ vysvetlil nám. Teraz mu nezostáva nič iné, len sa so situáciou zmieriť. „Včelnicu mám na lúke a domček priamo v Devíne. Na istú dobu, kým sa nezmení územný plán, je to pre mňa uzavretá téma. Prijal som, že to nejde,“ dodal Martin. Tvrdé zákony nepustia.
Fialková dolina spadá do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty s 5. stupňom ochrany a postaviť v nej dom je vylúčené z dôvodu ochrany vzácnych rastlín a živočíchov. Nový Čas sa snažil u kompetentných zistiť, ako je možné, že len pár metrov vzdušnou čiarou od plánovaného projektu Nikodýma stoja iné stavby, avšak k tejto téme sa žiadna z inštitúcií nevyjadrila.
V prírodnej rezervácii si neškrtne
Fialková dolina sa rozprestiera v okrese Bratislava IV. Je prírodnou rezerváciou, ktorá spadá pod Chránenú krajinnú oblasť Malé Karpaty. Na území prírodnej rezervácie platí 5. stupeň ochrany (zákaz zasahovania do lesného porastu, zákaz rušenia pokoja, zákaz chytania a usmrtenia živočíchov). Rozlohu má vyše 20,5 hektára a územie bolo vyhlásené za chránené v roku 1993. Vyskytujú sa v nej zachovalé dubovo-hrabové lesy a kriticky ohrozené druhy vstavačovitých rastlín (orchidey, ľalie atď.).