Prváčikovi a mladším žiakom je podľa nej vhodnejšie dávať vreckové v hotovosti. Na vlastný účet a platobnú kartu je dieťa pripravené neskôr, na druhom stupni základnej školy.
S deťmi sa treba porozprávať aj o tom, ako účet a platby fungujú. A to nielen z technickej a bezpečnostnej stránky, ale aj z pohľadu správneho hospodárenia. Banky ponúkajú pre deti rôzne zvýhodnené účty, ktorých súčasťou je často sporenie či ďalšie služby ako poistenie alebo platobná karta so zaujímavým dizajnom.
"Tu je takisto potrebné vysvetliť zásady bezpečného používania karty a pre istotu nastaviť obmedzenia na maximálnu výšku platby či výberu. Denný limit možno nastaviť napríklad na 10 eur," upozornila odborníčka.
Okrem pravidelného vreckového dostáva dieťa počas roka aj peniaze navyše, napríklad na narodeniny, meniny, za dobré vysvedčenie alebo šibačku. "Ide rovnako o mimoriadny príjem, ako keď dospelý človek dostane odmenu v zamestnaní. Dieťaťu treba vysvetliť, že tieto peniaze nie je dobré hneď minúť, ale rozdeliť si ich radšej na polovicu. Prvú časť môže minúť a odmeniť sa, druhú si odložiť. Získa tým návyk, ktorý v dospelosti určite ocení," doplnila Šmýkalová.