Ornitológovia nedávno zaznamenali prvé hniezdenia húsky štíhlej na západnom Slovensku, dnes sa už vyskytuje a hniezdi aj pri Partizánskom. "Je to druh, ktorý sa správa veľmi agresívne na svojich hniezdiskách, vytláča iné druhy a dokonca útočí aj na ľudí venčiacich psov," skonštatoval Ridzoň. Dodal, že problémy pri hniezdení húsok boli na Kuchajde v Bratislave. Štátna ochrana prírody preto musela pravidelne hniezdiace vtáky odchytávať, lebo sa na to sťažovali návštevníci jazera.
Podobne agresívne správanie druhu je podľa ornitológa známe aj z iných lokalít, pôvodné druhy na toto správanie zatiaľ nestihli zareagovať. "Preto veľmi pozorne sledujeme situáciu, aby sa mohli prijať účinné kroky v prípade potreby," podotkol.
Na Slovensku začali hniezdiť aj iné nepôvodné druhy vtáctva, napríklad kačička mandarínska a labuť čierna. V ich prípade však nejde o druhy, ktoré by sa správali invázne, preto sa len monitoruje ich zväčšujúci sa výskyt, povedal Ridzoň.
Zároveň poukázal, že väčším problémom sú v súčasnosti invázne druhy cicavcov, napríklad medvedík čistotný, psík medvedíkovitý a hlavne norok americký. "Norok americký viackrát zlikvidoval kolóniu desiatok hniezdiacich rybárov riečnych v Chránenom vtáčom území Dunajské luhy, preto sme museli pristúpiť k odchytu na jeho lokalitách výskytu na Dunaji," dodal.
Podobne vážny problém čoskoro očakávajú ochranári aj u medvedíka čistotného. Európske pôvodné druhy nie sú na jeho prítomnosť zvyknuté, nemajú stratégiu na obranu a tak doplácajú na jeho prítomnosť.