Riaditeľ múzea Samuel Bruss vysvetlil, že rekonštrukcia sa začala vlani a lustre presne zapadnú do určenej koncepcie. „Projekt na renováciu vychádzal aj z výskumu historických fotografií, na ktorých boli i pôvodné lustre. Tie sú zachytené na fotografiách Kornela Divalda z roku 1903 a 1906. Potvrdili, že v kaštieli boli lustre v štýle Márie Terézie vyrobené pravdepodobne v Čechách na sklonku 18. storočia,“ opisuje prípravy.
Našli aj pár fragmentov lustrov. „Obrátili sme sa na umelecko-remeselnú dielňu v Medzilaborciach, aby nám vyrobili obdobné lustre. Nič podobné na Slovensku nenájdete. Chceme, aby bol kaštieľ kultúrny, reprezentatívny,“ pokračuje riaditeľ. Podľa neho by mala byť rekonštrukcia historickej kultúrnej pamiatky dokončená do 2 - 3 rokov.
Tvar ako koruna
Lustre vyrobili v spoločnosti Glass LPS Medzilaborce a stáli vyše sto tisíc eur. „Zo zadania vyplynulo, aby sme dodržali historický ráz štýlu Márie Terézie, ktorý vznikol tak, že jej darovali luster českí majstri. Špecifický je tým, že kovové ramená svietidiel sú obložené krištáľovými platňami. A tvar svietidiel pripomína korunu Márie Terézie,“ vysvetlil šéf firmy Timofej Škvarkov, podľa ktorého sa takéto svietidlá vyrábali už dlho, ale nikto nešpecifikoval, kde vznikali, lebo sa vyvážali pod značkou Bohemia Crystal.
„Svietidlá do kaštieľa sme sami navrhli tak, aby si zachovali historický ráz. Schválil ich riaditeľ múzea aj pamiatkári,“ prezradil s tým, že unikátne kúsky vyrábali pol roka. „Sú medzi nimi od nástenných, menších svietidiel až po veľké svietidlá s 37 žiarovkami. Celkový počet krištálikov, ktoré sme museli vyrobiť, bol 250-tisíc.“