Dlho sa očakávalo, že skladanie novej vlády môže byť mimoriadne náročné, bez ohľadu na víťaza. Nový Čas zosumarizoval niekoľko scenárov, ktoré nás v najbližších dňoch čakajú.
Dominantný Smer
Predvolebné prieskumy naznačovali dvoch možných víťazov. Jedným z nich bol Smer Roberta Fica, ktorý sa počas mesiacov štveral postupne hore na úkor svojho rivala a zároveň potenciálneho partnera Hlasu. Fico opakoval, že spolupráca dvoch strán, ktoré majú v názve sociálna demokracia, musí byť základom budúcej koalície. K tomuto scenáru potrebovali, aby sa do parlamentu prebojovala aj SNS Andreja Danka, ktorý rovnako nevidel iné východisko ako koalíciu s týmito stranami. Otázne zostávalo, či bude táto zostava mať dosť hlasov na to, aby v parlamente zasadli aspoň na 76 kresiel. To by bolo možné v prípade, ak by sa do NR SR nedostalo viacero strán pohybujúcich sa okolo 5 %, ako napr. Sme rodina či Demokrati.
Dominantné Progresívne Slovensko
Prieskumy dávali rovnakú šancu na víťazstvo ako Smeru, tak aj Progresívnemu Slovensku. Strana Michala Šimečku sa dotiahla na vedúceho Fica v posledných dňoch a v hre bolo aj to, že dostanú ako prví poverenie na skladanie vlády. V tom prípade by pred nimi stála náročná úloha, keďže strany z liberálno-konzervatívneho spektra nie sú tak jednoznačne organizované ako v nacionálno-ľavicovom okruhu. PS však nevylučovalo zo spolupráce nikoho okrem Smeru, SNS či extrémistov. Šimečka avizoval, že bude na rokovaniach, aby sa dohodli na koalícii so stranami, ktoré prelezú potrebnú parlamentnú hranicu. Ako prirodzený partner sa im ponúka SaS a zvažovala by sa prípadná spolupráca s Hlasom, OĽaNO či KDH.
Karty bude rozdávať Hlas
Bez ohľadu na prvé miesto vo voľbách bude stabilita koalície visieť zrejme na dvoch stranách. Jednou z nich je Pellegriniho Hlas, ktorý sa dlhodobo nevyhraňoval ani na jednu, ani na druhú stranu politického spektra. V posledných dňoch kampane však z jeho vyjadrení bolo badať, že je vysoko pravdepodobné, že si vyberie Ficov Smer, keďže majú k sebe podľa neho programovo bližšie. Pellegrini pritom odišiel zo Smeru a chcel sa sústrediť na inú politiku, ako prináša táto strana. O Ficovi povedal, že je politikom minulosti. Rovnako garantoval, že si s Ficom nesadnú do jednej vlády. To sa dá vyriešiť, ak by predseda Smeru bol premiérom a predseda Hlasu šéfom parlamentu. Prieskumy ukázali, že voliči Hlasu majú k Smeru bližšie a podľa analytikov práve z Hlasu odišli posledné mesiace do Smeru. Aj väčšina straníkov z predsedníctva má mať bližšie práve k Ficovi.
Karty bude rozdávať OĽaNO
Druhým hnutím, ktoré má kľúče od miešačky, môže byť OĽaNO. Igor Matovič po svojom výkone vo vláde padol na hranicu zvoliteľnosti, no posledné prieskumy naznačovali, že pred voľbami opäť voličsky rastie. Zdalo sa, že nebude mať problém prekročiť potrebnú 7 % hranicu, keďže kandiduje ako koalícia. Matovič sa tak môže stať jazýčkom na váhach, ak by bol potrebný na zostavenie vlády pre PS. Jeho podmienkou je 500 € za voľby pre každého zúčastneného a s týmto nesúhlasí žiadny z jeho potenciálnych partnerov. V prípade skladania vlády by tak musela ustúpiť jedna alebo druhá strana. S Matovičom tiež nie sú ochotní sedieť v jednej vláde viaceré strany na čele s SaS, ale aj PS.