Republika bola stranou, ktorá pravidelne v prieskumoch patrila medzi tie, ktoré by mali mať istotu parlamentu. Nakoniec extrémisti neuspeli. „Predpokladáme, že za horším výsledkom je to, že Smer-SD bola tá politická strana, ktorá na svojej víťaznej vlne prilákala aj voličov hnutia Republika. Strategicky sa v poslednej chvíli rozhodli podporiť práve stranu Roberta Fica,“ uviedla politologička Aneta Világi. Podobne trpkú príchuť mala volebná noc aj pre Demokratov.
„Demokrati neboli nikdy v rámci preferencií stranou, ktorá by mala istotu parlamentu. Triezvy odhad bol, že ak by sa tam dostali, bolo by to veľké prekvapenie. Nezískali ani 3 %, teda ani finančnú podporu od štátu. To, čo môže byť za tým, je, že v tom ‚protificovskom‘ tábore nastal v posledných dňoch tiež efekt nabaľovania snehovej gule tou najsilnejšou stranou z tohto tábora, a to bolo PS. Niekde muselo čerpať hlasy aj OĽaNO, takže nevylučujem, že to bolo aj práve od Demokratov.
Najviac klesol Kollár
Sme rodina zažila v posledných týždňoch veľmi silnú antikampaň voči jej predsedovi, navyše hnutie čelilo aj ďalším kauzám. „Druhou vecou je, že uplynulo už dosť času, odkedy Sme rodina v rámci koalície fungovala ako opozícia, čo jej nahrávalo politické body. Čiže únik sympatií po odchode z koalície a kauzy okolo ich lídra znamenali pokles preferencií,“ vysvetlila Világi.
Pod heslom „Teraz alebo nikdy“ sa do predvolebného boja vrhli aj maďarské strany. Najpočetnejšia národnostná menšina sa však opäť nedostala do parlamentu a zdá sa, že pokiaľ sa rozdrobené maďarské strany nespoja, do Národnej rady sa už nepozrú. Sladko-horkú príchuť môže mať výsledok len pre Alianciu, ktorá len tesne neprešla. „Vždy boli pod hranicou zvoliteľnosti. Pri nej je ten výsledok však skôr pozitívny, pretože stúpla oproti tomu, ako to vyzeralo napríklad pred pol rokom,“dodala Világi.