Borrell na tlačovej konferencii uviedol, že čeliac "existenčnej hrozbe pre Európu" ukazuje teraz EÚ svojim predkladaným návrhom, že chce zvýšiť vojenskú pomoc pre Ukrajinu. Vyjadril sa tak po tom, ako sa v Kyjeve prvýkrát osobne stretol s novým ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom, ktorý je vo funkcii od septembra.
"Uvidíme, čo sa stane v USA, ale z našej strany budeme pokračovať v podpore (pre Ukrajinu) a zvyšovať našu pomoc," povedal Borrell v reakcii na otázku týkajúcu sa ďalšej podpory Ukrajiny zo strany Spojených štátov. Obe komory amerického Kongresu totiž v sobotu neskoro večer odhlasovali zákon o dočasnom financovaní americkej vlády týkajúci sa nasledovných 45 dní, v ktorom však takáto pomoc nebola zahrnutá. Schválením kompromisného návrhu sa vyhli zatvoreniu niektorých federálnych inštitúcií.
Americký prezident Joe Biden v nedeľu Ukrajinu ubezpečil, že s pomocou USA môže napriek tomu naďalej rátať. Viacerí ukrajinskí predstavitelia, a rovnako aj Borrell, medzičasom vyjadrili presvedčenie, že podpora Washingtonu ostane naďalej neochvejná.