Čaj je po vode celosvetovo druhý v poradí, čo sa týka konzumácie tekutín. U nás to nie je inak, preto je dôležité dať si pozor, aký čaj pijeme.
Naše telo je zložené až zo 70 % vody. Príjem tekutín je pre zdravie veľmi dôležitý a so samotným zdravím sa nám spája najmä pitie čaju. Keď sme chorí, spravíme si čaj. Ale prečo ho piť iba vtedy, keď nás skolí choroba?
Návrat k bylinkám
Babky bylinkárky mali recepty na veľa neduhov, ktoré nás trápili. Vtedy to ešte nazývali správnym slovom – bylinkový výluh, alebo elixír. Dnes už na liečbu bylinkami máme fytoterapiu. Zároveň tu máme aj vedný odbor farmakognózia, ktorý sa venuje výskumu liečivých účinkov bylín a následnom použití pri liečbe.
Kvalita byliniek a správne namiešanie
Pri výbere čaju si dajte záležať. Zvoľte si taký produkt, ktorý je už namiešaný na konkrétny problém. Dôležitý je výber a kvalita byliniek, ktoré v čaji dostanete. Určite by ste sa mali zamerať na produkty označené BIO. Je to garancia toho, že rastliny neboli chemicky ošetrované a hnojené pesticídmi. Z našej skúsenosti môžeme odporučiť slovenského výrobcu čajov Medica. Ich čaje nám nielen chutia, ale zároveň dostanete špičkovú kvalitu a funkčnosť.
Ako môže čaj škodiť
Všetkého veľa škodí. Aj funkčné čaje treba piť s mierou. Dlhodobé pitie toho istého čaju vám môže uškodiť. Striedajte zloženia, zalejte si ovocný, alebo zelený. Zamerajte sa na sypané čaje. V sáčkovom čaji kupujete prach, bylinky sú väčšinou presušené a chýbajú im esenciálne oleje, čo je základ, aby mal čaj účinky. Po zaliatí sáčkového čaju dostanete veľakrát zafarbenú vodu ochutenú umelými arómami a v neposlednom rade plnú mikroplastov, ktoré sa uvoľňujú z vrecka čaju.
Na čo si dať pozor
Všetkého veľa škodí a inak to nie je ani pri čajoch. Dlhodobé pitie jedného druhu čaju môže vášmu telu skôr uškodiť. Jeden druh bylinkového čaju sa odporúča piť najviac dva týždne vkuse, potom by ste si mali dať prestávku na niekoľko dní. Ak pijete bylinkové čaje len kvôli chuti, striedajte viaceré druhy. Ak si teda nechcete zaťažiť obličky a pečeň, pite veľa vody a striedajte bylinky.
Správna príprava čaju
Na rozdiel od iných druhov čajov, ako sú napríklad biely či zelený čaj, tie bylinkové sa pripravujú oveľa jednoduchšie. Bez ohľadu na to, aký bylinkový čaj si idete uvariť, snažte sa urobiť nasledovné:
• Vždy naplňte kanvicu čerstvou vodou, neprevárajte tú istú vodu niekoľkokrát (kvôli optimálnej hladine kyslíka).
• Predhrejte svoj hrnček tak, že doň nalejete horúcu vodu a po chvíľke vylejete.
• Použite aspoň 1-2 čajové lyžičky (nie bezdôvodne jej hovoríme „čajová“) čajovej zmesi na 1 šálku, alebo ešte o niečo viac pri zmesiach, ktoré majú väčšie nadýchané lístky. Vždy sledujte odporúčané dávkovanie na obale.
• Prilejte 100 °C vodu a ak čaj pripravujete v hrnčeku, prikryte ho pokrievkou alebo malou podšálkou.
• Nechajte lúhovať ideálne 6-7 minút.
Teplota bylinkových čajov
• Kamilka – 100 °C na 5 minút, 1-2 čajové lyžičky
• Mäta – 100 °C na 5 minút, 1-1 ½ čajovej lyžičky
• Lipové kvety – 100 °C na 10 minút, 1 čajová lyžička
• Šípky – 100 °C na 10-15 minút, 1-2 čajové lyžičky
• Ibištek – 100 °C na 5-10 minút, 1-2 čajové lyžičky kvetov, v závislosti od veľkosti
Prečo prikrývať šálku?
Ak poznáte odpoveď na túto otázku, určite poznáte aj metódu prípravy čaju, tzv. zápar. Tento spôsob prípravy bylinných čajov je najbežnejší. Časti rastlín (najčastejšie kvety a listy) sa „zaparia“, resp. zalejú horúcou vodou, prikryjú sa na určitý čas (v závislosti od byliny) a nechajú sa lúhovať. Šálku alebo džbán prikryte, pretože prchavé vonné silice by mohli spolu s parou uniknúť. Takýmto spôsobom na pokrievke skondenzujú a stečú späť do šálky či džbánu, v ktorom čaj pripravujete. Praktickým pomocníkom môže byť hrnček s pokrievkou.