V dome má vzniknúť policajná stanica alebo pobočka policajnej akadémie, v budúcnosti sa v nej majú konať školenia o ľudských právach pre policajtov. Tieto plány vyvolali kontroverzie. Stavba má svojmu novému účelu začať slúžiť v prvom štvrťroku 2026.
Rakúska vláda si dom po desaťročia prenajímala od jeho majiteľky v snahe zastaviť krajne pravicovú turistiku. Do roku 2011 v ňom pôsobila pobočka organizácie Lebenshilfe pomáhajúca ľuďom s mentálnym hendikepom, odvtedy je dom prázdny. V roku 2016 vláda prijala zákon, ktorý jej umožnil dom zabaviť výmenou za odškodné, a nehnuteľnosť je tak vo vlastníctve štátu.
Agentúra APA píše, že začiatok prestavby sa mnohokrát odkladal a štvornásobne vzrástli aj očakávané náklady. Expertná komisia v správe z roku 2016 odporučila, aby sa stavba používala na sociálno-charitatívne alebo administratívne účely. Napriek odporúčaniu odborníkov radnica rozhodla, že pred domom v nezmenenej podobe zostane pamätný kameň s nápisom "Za mier, slobodu a demokraciu - už nikdy fašizmus - milióny mŕtvych varujú".
Plány, aby budovu využívala polícia, od začiatku narážajú na kritiku. APA píše, že iniciatíva Diskurs Hitlerhaus (Diskurz Hitlerov dom) spoločne s organizáciou Priatelia jeruzalemského pamätníka obetí holokaustu Jad Vašem navrhla, aby v dome bola nastálo výstava Spravodliví. Táto putovná expozícia pripomína ľudí, ktorí počas holokaustu pomáhali Židom. Hovorkyňa iniciatívy Eveline Dollová povedala stanici Deutsche Welle, že prestavať Hitlerov rodný dom na policajnú stanicu má "katastrofálny symbolický význam". Pripomenula, že "polícia v období nacizmu hrala pochybnú úlohu".