AFP konštatovala, že ide o ďalší stret medzi pápežom a menšinovými konzervatívcami, ktorí ho obviňujú z podkopávania množstva tradičných cirkevných predpisov a zvyklostí.
Web Catholicherald.co.uk podotkol, že žiadny z piatich signatárov dubií nie je medzi zhruba 400 účastníkmi synody, ktorá potrvá do 29. októbra.
Synoda sa tematicky zameria na vysviacku žien, požehnávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia či právomoc synody vo veci cirkevného učenia. O návrhoch bude hlasovať okolo 365 "členov" synody, vrátane kardinálov, biskupov, laikov a po prvý raz aj ženy.
Agentúra Reuters informovala, že proti hlasovaciemu právu laikov sa postavili skupiny konzervatívcov, ktorí zastávajú aj názor, že katolícka cirkev by mala zostať hierarchickou štruktúrou ovládanou mužmi, kde by autorita, najmä v oblasti doktríny, mala prichádzať "zhora".
Fakt, že ženy dostanú na synode rovnaký hlas ako kardinál či biskup, kritizovali minulý týždeň aj ženy z konzervatívneho amerického zoskupenia Obnoviť tradíciu. Argumentovali, že niektoré ženy obhajujú "kacírske doktríny", ktoré sú proti cirkevnej tradícii.