Nový súbor dubií nasleduje po sérii pripomienok, ktoré Františkovi predložila malá skupina kardinálov v roku 2016 v nadväznosti na jeho dokument Amoris Laetitia a jeho ustanovenia týkajúce sa prijímania eucharistie pre rozvedených a civilne znovu zosobášených katolíkov.
Signatármi nových pripomienok sú podľa webu Catholicherald.co.uk nemecký kardinál Walter Brandmüller, americký kardinál Raymond Burke, mexický kardinál Sandoval Íňiguez, guinejský kardinál Robert Sarah a kardinál Joseph Zen, bývalý biskup Hongkongu.
Brandmüller (94) aj Burke (75) patrili aj medzi signatárov dubia odovzdaného pápežovi Františkovi v roku 2016. Burke bol nedávno autorom predslovu k brožúre vydanej organizáciou Tradition, Family and Property (TFP), ktorá označuje blížiacu sa synodu za schizmatickú. Ani jeden z pätice kardinálov sa pritom na nej nezúčastní.
Kardináli uviedli, že svoj list poslali do Vatikánu 10. júla, pričom odpoveď od pápeža Františka dostali už nasledujúci deň. Text pápežovej odpovede nezverejnili s tým, že je adresovaná len im.
Tvrdia však, že pápežov list nedodržiaval prax odpovedí na dubiá vo forme jednoznačného áno/nie. Kardináli preto svoje otázky preformulovali — údajne "aby dostali jasnú odpoveď založenú na trvalej doktríne a disciplíne cirkvi".
Nová verzia dubií bola predložená 21. augusta, ale kardináli zatiaľ nedostali z Vatikánu žiadnu odpoaveď.
Pôvodná verzia dubia sa zamerala na interpretáciu Božieho zjavenia vo svetle kultúrnych zmien, požehnanie manželstiev osôb rovnakého pohlavia, synodalitu ako "konštitutívny prvok cirkvi", kňazskú vysviacku žien a na to, či je na prijatie rozhrešenia potrebné i pokánie — vzhľadom na to, že pápež často trvá na tom, že treba, aby kňazi dávali rozhrešenie "všetkým a vždy".
Diskusie v rámci synody sa opäť obnovia v októbri 2024. Neskôr by mal nasledovať príslušný pápežský dokument; s najväčšou pravdepodobnosťou to bude v roku 2025. Podľa AFP to znamená, že zmeny v cirkevnom učení, ak nejaké budú, sú ešte ďaleko.