Aké sú možnosti
Politológovia sa zhodujú, že pripadajú do úvahy hlavne alternatívy trojkoalície Smeru, Hlasu a SNS alebo štvorkoalície, keď by k sebe pribrali ešte KDH. Kresťanskodemokratické hnutie by však mohlo podľa Radoslava Štefančíka priniesť istú mieru nestability, ak by neboli naklonení k spolupráci všetci členovia. KDH je tiež zvažovanou stranou v kombinácii s Progresívnym Slovenskom, Hlasom a SaS.
Fico: Na zostavenie vlády mám 14 dní
Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok odovzdala poverenie na zostavenie vlády predsedovi víťaznej strany Smer-SD Robertovi Ficovi (59). „Úlohou hlavy štátu je rešpektovať výsledok demokratických volieb a zároveň zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov,“ odôvodnila prezidentka. Na zostavenie vlády bude mať Smer čas do 16. októbra.
„Dohodli sme sa na termíne 14 dní, ktoré budem mať k dispozícii na zostavenie vlády,“ povedal po stretnutí s prezidentkou Fico. K tomu, koho osloví ako prvého, sa priamo nevyjadril: „Asi by bolo zlé, keby som teraz cez médiá oznamoval, kto bude prvý a kto druhý.“ Dodal, že urobia v Smere všetko pre to, aby vláda vznikla.
Uzavrel to tým, že jediné, čo môže povedať, je, že ho prezidentka poverila zostavením a z Prezidentského paláca odišiel bez odpovede na akékoľvek ďalšie novinárske otázky. V pondelok sa hlava štátu okrem lídra Smeru stretla aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a dnes ráno s predsedom strany Hlas Petrom Pellegrinim.
V nasledujúcich dňoch plánuje pokračovať stretnutiami s ďalšími lídrami. Šimečka po schôdzke oznámil, že vedie neformálne rokovania s lídrami ostatných strán, ktoré uspeli v parlamentných voľbách. Chce zistiť, či existuje vôľa a priestor na vytvorenie alternatívnej väčšiny v parlamente. Rešpektuje, že poverenie zostaviť vládu dostal od prezidentky víťaz volieb, líder Smeru-SD Robert Fico.