Najprv prichádza suchý kašeľ, bolesti hlavy a svalov. Takto to pravdepodobne prepuklo aj u ženy, ktorá si bakteriálnu nákazu z vody priviezla z dovolenky v Turecku. Predtým bola zdravá a nepatrila do rizikových skupín...
„Pacientka je u nás na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny už 53 dní. Základom liečby sú antibiotiká, umelá ventilácia pľúc a celková liečba kriticky chorého pacienta s komplexným monitoringom,“ objasnil primár anestéziológie a intenzívnej medicíny Jakub Hložník. Vývoj ochorenia závisí od včasnosti diagnostiky, liečby a zdravotného stavu, ktorý mal pacient pred ochorením.
„Závažný priebeh však môžu mať aj úplne zdraví jedinci. Priebeh sa ale nedá predvídať,“ dodal primár s tým, že ochorenie sa prejavuje najskôr príznakmi ako pri iných respiračných ochoreniach a často má ľahký priebeh. „Môže však pripomínať pneumokokovú pneumóniu s bolesťami svalov, hlavy, horúčkou a so suchým kašľom. V závažných prípadoch sú často príznaky z iných systémov - hnačka, bolesti brucha, zmätenosť, obličkové zlyhávanie,“ priblížil.
Podľa nášho zdroja bola táto pacientka zdravá a nepatrila do rizikových skupín. „Mali sme zatiaľ 2 takéto prípady, jedného pacienta sa nám podarilo zachrániť. Pacientka, ktorá je momentálne u nás, je v kritickom stave,“ dodal Hložník. Kritický stav potvrdila aj hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská. „Stav pacientky je kritický a vyžadoval si napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Naši zdravotníci robia všetko pre záchranu jej života,“ informovala hovorkyňa. Pred 5 rokmi evidoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR len vyše 50 pacientov s potvrdenou diagnózou, no v roku 2021 sa jej počet strojnásobil a vlani ju objavili u 138 ľudí.
Ako sa šíri?
Podľa ÚVZ sa ochorenie šíri vdýchnutím infikovaných vodných aerosólov (mikroskopických kvapôčok vody). „Aerosóly obsahujúce baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkách, fontánach, v okolí vodných atrakcií a v klimatizačných systémoch,“ priblížili z úradu s tým, že najviac ohrození sú fajčiari či alkoholici. Pozor by si mali dať aj ľudia s chronickými ochoreniami či s oslabeným imunitným systémom. „Pitie vody v bežnej populácii nepredstavuje riziko. Infekcia hrozí, ak sa kontaminovaná voda dostane do dýchacích ciest,“ dodali z úradu.