Jedna z najvyhľadávanejších českých výživových špecialistiek Markéta Gajdošová ako absolútne minimum odporúča všeobecne nastaviť množstvo tekutín podľa tohto vzorca: 0,035 ml x kg telesnej hmotnosti.
„Aj keď je toto číslo len orientačné, ide o dôležitú informáciu, na základe ktorej môžete prinajmenšom vydedukovať, v akom stave ste. Ak zistíte, že denne neprijmete ani polovicu tohto množstva tekutín, bolo by určite vhodné ich príjem zvýšiť,“ povedala Markéta Gajdošová s tým, že pomôckou, ktorá vás správne navedie, môže byť aj farba moču – čím je tmavší, tým ste dehydratovanejší.
Dôležité je, samozrejme, aj to, čo pijete. Základom príjmu tekutín by podľa výživárky mala byť voda, ktorá tvorí viac ako polovicu nášho tela. Ak vám čistá voda nechutí, skúste si ju ochutiť pridaním nakrájaného ovocia, zeleniny alebo byliniek. Skvelé sú napríklad listy mäty.
Vodu môžete prijímať aj v potravinách – vo veľkom množstve je napríklad v ovocí a zelenine. To znamená, že ich zvýšený príjem prinesie vášmu telu benefity na viacerých frontoch. Využite jeseň na takéto príjemné ozdravenie jedálnička.
A čo alkohol?
Víno vraj obsahuje veľa prospešných látok... „Doporučenie na pitie alkoholu odo mňa nedostanete. Realitou je, že alkohol je toxická látka. Často môžete počuť, že ide o ‚prázdne kalórie‘ a ja s tým plne súhlasím,“ zdôrazňuje odborníčka.
Problematický je aj fakt, že odbúravanie alkoholu má prednosť pred využívaním ostatných živín. „Tvrdenie, že víno obsahuje vela prospešných látok, je ako keby ste tvrdili, že ryža je zdroj bielkovín,“ smeje sa výživárka a dodáva, že čisto technicky tam pár gramov síce nájdeme, ale ak by sme z ryže chceli čerpať svoj denný príjem bielkovín, budeme ju musieť jesť po desiatkach kíl. To isté platí aj o alkohole. V niektorých druhoch môžeme násť „prospešné“ látky, ale v takom minimálnom množstve, že by sme ich na získanie efektu museli piť po hektolitroch. A to už sme sa dostali k inému problému.