Vedci identifikovali 11 rizikových faktorov demencie, podľa ktorých dokážu predpovedať, či sa u niekoho toto ochorenie rozvinie v nasledujúcich 14 rokoch. Do zoznamu doteraz známych rizikových faktorov demencie zaradili 11 najsilnejších – vek, vzdelanie, anamnéza cukrovky, depresie, mŕtvice, anamnéza demencie u rodičov, úroveň deprivácie, vysoký krvný tlak a cholesterol, osamelý životný štýl a mužské pohlavie.
Výskum Oxfordskej univerzity sa k nim dopracoval podľa údajov dvoch dlhodobých britských štúdií – Biobank a Whitehall II. Na základe štúdie Biobank (skúmala 220 762 ľudí s priemerným vekom 60 rokov) vytvorili vedci nástroj na hodnotenie rizika demencie, ktorý overovali na 2934 ľudí s priemerným vekom 57 rokov zo štúdie Whitehall II.
Okrem nástroja UK Biobank Demencia Risk Score (UKBDRS) s 11 rizikovými faktormi demencie výskumníci skúmali aj prítomnosť špecifického génu APOE (UKBDRS – APOE). Úspešnosť oboch nástrojov „výrazne prekonáva“ iné hodnotenia rizík, ktoré sa používajú v súčasnosti. Okrem identifikácie ohrozených osôb môžu v predstihu stanoviť aj preventívne opatrenia. Zistenia boli publikované vo vedeckom časopise BMJ Mental Health.
Asi 40 percentám prípadov demencie by sa dalo predísť úpravou životného štýlu – prestať fajčiť, znížiť vysoký krvný tlak, schudnúť a znížiť príjem alkoholu. Odhaduje sa, že počet ľudí s demenciou na celom svete sa do roku 2050 takmer strojnásobí na 153 miliónov. To predstavuje rýchlo rastúcu hrozbu pre systémy zdravotnej a sociálnej starostlivosti.