Bratislava sa tak stane hostiteľským mestom pre stovky významných politikov, novinárov a centrom dôležitých stretnutí. Podľa Milana Kňažka, kandidáta na post primátora, sa mesto na túto príležitosť malo pripravovať už dávno. Tvrdí, že nedôslednou organizáciou môže dôjsť k fiasku.
Hlavné mesto Slovenska sa na pol roka dostane do centra pozornosti celej Európy. Slovenské predsedníctvo sa začne 1. júla 2016. „Zažili sme samit Bush - Putin, a to bol len jeden samit. Je viac ako isté, že dôjde k bezpečnostným a organizačným obmedzeniam, ktoré ovplyvnia bežný život v meste. Máme jedinečnú šancu pozitívne rezonovať vo svetových médiách,“ vraví Milan Kňažko. Situáciu porovnal aj s Košicami, ktoré sa na pozíciu Európskeho hlavného mesta kultúry pripravovali 4 roky.
Bratislavu čaká približne 150 podujatí. Najvýznamnejšie z nich prinesú cca 300 účastníkov a 300 novinárov. Budú tak znamenať presuny kolón či prísne bezpečnostné opatrenia. Vláda sa na predsedníctvo chystá od roku 2012, zástupcovia mesta sa podľa Kňažka zasadnutia komisie nezúčastňujú. „Mesto intenzívne komunikuje s ministerstvom zahraničných vecí,“ oponuje za magistrát riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy.
Čo treba zlepšiť? Návrhy kandidátov na primátora:
Milan Kňažko
Doprava: opraviť výtlky, vytvoriť informačné tímy, doriešiť parkovanie v centre mesta
Verejné priestory: rekonštrukcia napr. Námestia SNP či Námestia slobody, ale aj zeleň v meste
Budovy v majetku vlády: pripraviť budovy na stretnutia, spomínajú sa Reduta či Bôrik
Ivan Nesrovnal
Čistota: zmeniť systém financovania, odstraňovať grafity, znížiť počet bilbordov
Doprava: viac koľajovej dopravy, presadzovanie mestskej rýchlodráhy
Výstavba: návrh výškovej regulácie, určovať developérom pravidlá.
Milan Ftáčnik
Doprava: sústrediť sa na komunikácie v okolí kongresových budov
Čistota: zvýšenie výkonu čistiacich prác a skultúrnenie priestorov
Kultúra: pripravujeme podujatia, ktoré budú sprievodným programom