Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Ľudovít Ódor poverený vedením rezortu vnútra. Dodal, že kontroly na hraniciach naďalej nepovažuje za riešenie migračnej situácie v Európskej únii.
"Urobíme to, ale veľký efekt to pre Európu ako takú mať nebude," skonštatoval Ódor. Na margo kontrol podotkol, že ide len o to, u koho zostane "horúci zemiak". Zopakoval, že hermeticky uzavrieť hranicu Slovensko nevie. Ak sa nemá nadobro skončiť Schengen, uvítal by zo strany Európskej únie reformu viacročného finančného rámca, z ktorého by sa mohlo potom vyčleniť viac peňazí aj na sily na schengenských hraniciach.
Migrácia by mala byť aj témou neformálneho samitu Európskej únie v španielskej Granade, na ktorom sa premiér zúčastní v piatok (6. 10.). "Nie všetky cesty, ktorými sme sa vydali v minulosti boli efektívne. Uvidíme, ako sa k tomu postavia naši kolegovia," uviedol. Zásadné rozhodnutie však neočakáva.
Štátny tajomník MV SR Martin Královič označil zavedenie dočasných kontrol zo strany Česka, Poľska a Rakúska za opatrenie, ktoré popiera princíp schengenského priestoru a voľného pohybu. Doplnil, že na hranici budú pôsobiť policajti spolu s vojakmi. Odhadované výdavky na kontroly sa podľa neho odhadujú na 4 milióny eur mesačne. Maximálny počet vojakov, 500, vyčlenených na potreby polície sa zatiaľ meniť nebude. Na zelenej hranici zmeny neočakáva.