V lekárňach si Slováci ročne vyberú vyše 163 miliónov balení liekov, vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Liek, ako už samotné slovo naznačuje, má liečiť, no ak to s množstvom a kombináciami rôznych vitamínov preženieme, zdraviu to môže skôr uškodiť, ako pomôcť. Z voľnopredajných liekov si najviac v lekárni pýtame tie na liečbu bolesti a horúčky.
Ale práve ony nám môžu spôsobiť ešte väčší problém, ak ich užívame nesprávne. „Všetky lieky z tejto skupiny často pri užívaní nalačno spôsobujú nevoľnosť, bolesti žalúdka, vracanie, môžu spôsobiť žalúdočný vred a v zriedkavých prípadoch aj mikrohemorágiu, erozívnu gastritídu. Minimalizovanie týchto nežiaducich účinkov je jednoduché - tieto lieky sa majú užívať po jedle, nikdy nie na prázdny žalúdok,“ upozorňuje Tatiana Magálová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Čo hrozí
Najčastejšie hrozby sú pri voľnopredajných liekoch. Príliš veľkú dávku paracetamolu, čo je účinná látka v liekoch proti bolesti a teplote, nemusí pečeň zvládnuť. Často vzniká problém aj pri liekoch na predpis, a to hlavne v prípade, že lieky predpisujú viacerí špecialisti. Pacient by mal vždy lekára informovať o všetkých liekoch aj výživových doplnkoch.
S jedlom alebo na prázdny žalúdok
- S jedlom alebo po jedle - buď užijete liek spolu s jedlom, alebo ho užijete o pol hodiny.
- Pred jedlom - užite tabletku s prvým sústom alebo tesne pred jedlom.
- Na prázdny žalúdok- hodinu alebo dve pred jedlom.
Ako užívať zodpovedne
- Lieky viazané na lekársky predpis užívajte iba vtedy, ak vám ich predpísal lekár.
- Lieky neužívajte preventívne, pokiaľ na to nie sú určené.
- Užívajte ich iba vtedy, ak ich skutočne potrebujete.
- Napriek zlepšenému stavu spotrebujte celé balenie lieku.
- Pri užívaní dodržiavajte pokyny lekára alebo lekárnika.
- Lieky proti akútnej bolesti je najlepšie užiť nalačno.