Trauma na celý život?
Pôrod, ktorý prebehol na sedadle auta, má tak herečka stále v živej pamäti a snaží sa s tým vyrovnať. V relácii RTVS Silná zostava prizná, že to nebolo najľahšie. „Bol tam taký moment, keď som pociťovala, že už by som mala ísť do pôrodnice, aj som to naznačila... Ale v podstate dula ma ukľudňovala. Je pravda, že som stále nemala pravidelné kontrakcie. Ono sa hovorí, že keď začnú byť pravidelné, tak vtedy treba vyraziť," rozhovorila sa Pocisková o traumatizujúcom zážitku.
Po štyroch kontrakciách však začala rodiť a nezostávalo jej nič iné, ako dcéru priviesť na svet v aute. „Sama som si ju vybrala von, dala som jej mikinu a pozrela som na telefón, koľko je hodín, aby som si zapamätala, kedy sa narodila. Musím povedať, že tie prvé sekundy, keď vyšla na svet, to boli pre mňa roky, lebo ja som mala pocit, že ona nedýcha,“ pokračovala Nela o chvíľach strachu, ktoré prežívala pri pôrode.
Najviac frustrujúci bol však fakt, že zostala na dlhé hodiny bez dieťaťa. „Po čom som najviac túžila a čo som najviac chcela, bolo nechať si to bábätko pri sebe a mať ten bonding (utváranie väzby medzi matkou a dieťaťom, pozn. red.),“ dodala. Práve pretrhnutie tohto prvotného zväzku je podľa primára a prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne Petra Kaščáka nevhodné.
"Musíme tlačiť na to, aby sa tá separácia matky a novorodenca diala minimálne,“ poznamená v relácii. Práve nútené separovanie býva dôvodom, prečo si z pôrodnice či z iného miesta, ako sa stalo Pociskovej, mnohé matky odnášajú doživotnú traumu. Nela sa preto snaží so svojimi pocitmi pracovať a vyriešiť si otázky, ktoré ju trápia, aj s pomocou odborníčky.