Auto ako odpad
Za nesplnenie povinnosti odstrániť vozidlo môže hroziť pokuta až 1 500 eur. V praxi však často zostávajú vraky na parkoviskách aj niekoľko mesiacov, dokonca rokov. Po Bratislave sme ich objavili desiatky. Mnohé pripomínali skôr odpadkový kôš. Podľa dopravného analytika Jána Bazovského je aj vrak stále súkromným majetkom a jeho vyhlásenie za odpad nie je ľahký proces.
„Bije sa tu zákon o cestnej premávke, ktorý upravuje státie na parkoviskách, a zákon o odpadoch. Podľa neho môžu odstrániť auto len v prípade, že tvorí odpad. A to je veľmi problematické dokumentovať. Pokiaľ je auto prihlásené v evidencii, aj keď je nepojazdné, nemôže nikto zasiahnuť v prípade, že sa z daného parkoviska nestane napríklad rezidenčné,“ uviedol.
Trvá to aj niekoľko rokov
Peter Bubla, hovorca mesta Bratislava
- Keď nám príde podnet na vrak, zamestnanec odborného oddelenia životného prostredia ide na obhliadku vozidla, zadokumentuje stav a na základe kritérií posúdi, aký bude ďalší postup. Dôvody, ako sú poškodzovanie, ohrozovanie životného prostredia alebo narúšanie estetického vzhľadu obce, musia byť preukázateľné.
Niekedy trvá aj niekoľko rokov, kým okresný úrad vydá rozhodnutie, aby bolo možné vozidlo z určeného parkoviska odovzdať na spracovanie, resp. zošrotovať. Vozidlo, ktoré nemá platnú STK a TK viac ako pol roka, a tiež vozidlo bez ev. čísla môže odstrániť aj správca cesty. Regulácia PAAS prispela k znižovaniu počtov.
Koľko vrakov odstránili v minulom roku:
Magistrát- 256
Ružinov- 29
Petržalka- 109
Devínska nová Ves- 30