Grandka je legendou
Na prízemných poschodiach Manderláku sa behom dlhých rokov vystriedalo množstvo prevádzok. Najznámejšou je určite kaviareň Grand, ktorú navštevovala bratislavská smotánka. „Chodili sem rôzni novinári, umelci, maliari, spisovatelia, básnici. Spomína sa aj v jednej pesničke od skupiny Elán,“ vraví Nádaská. Keďže budovu postavili na popud mäsiara Rudolfa Manderlu, dlho sa na prízemí nachádzalo mäsiarstvo.
„Bola to najväčšia a najmodernejšia predajňa mäsových výrobkov v celej strednej Európe, s trojjazyčnou obsluhou, viacero obslužných pultov. V pivnici boli veľké chladiace boxy zo Spojených štátov,“ vyratúva etnologička. Na vrchných poschodiach sa nachádzali byty a kancelárie, a počas rokov tu bývalo množstvo ľudí. Asi najznámejšou a dlho aj najstaršou obyvateľkou Manderláku bola mama Milana Lasicu (†81) Edita Weselá († 92) , ktorá zomrela v roku 2008. Časť detstva tu strávil aj samotný Lasica. „V Manderláku som žil od roku 1954 sedem rokov. Na najvyššom poschodí. To voľačo znamenalo. Vtedy to bol bezkonkurenčne najvyšší dom v meste,“ povedal v jednom z rozhovorov dnes už nebohý herec.
Manderlák
- Budova bola postavená v roku 1935 podľa rakúskych architektov Emericha Spitzera a Augustína Danielisa pre bratislavského podnikateľa a mäsiara Rudolfa Manderlu
- Samotný podnikateľ kreslil aj návrh budovy, inšpiroval sa jatkami v Chicagu
- Prvá výšková budova v Bratislave, má 45 metrov a 11 poschodí
- V prvých nákresoch sa uvažovalo napríklad o keramickom obklade na fasáde
- V minulosti sa tu nachádzalo mäsiarstvo a kaviareň Grand