Šváby sa do kaštieľa v mestskej časti Radvaň nasťahovali zo súkromnej zbierky profesionálneho chovateľa Mareka Bartoša (35) z Liptovskej Osady (okr. Ružomberok). Ten sa im venuje už 20 rokov a jeho súčasný chov má hodnotu približne 6 000 eur.
Novému Času prezradil viac: „Všetky šváby sú moje, chovám ich, starám sa o ne. Po dohode so Stredoslovenským múzeom a s Fondom na podporu umenia som vyšiel z tieňa, pretože väčšina chovateľov nemá potrebu sa prezentovať verejne. Ani ja som ju nemal, ale chcel som aj týmto spôsobom vyvrátiť mýty o šváboch, ktoré vo verejnosti kolujú. Nie sú to slizké tvory, sú mierumilovné, nemôžu uštipnúť, ani uhryznúť. Všetky predstavy, ktoré sú v hororových filmoch, že šváby idú po krku, sú z prsta vycucané bludy. Žiadny šváb nie je jedovatý, nemá čím človeku ublížiť.“
Domáci miláčik
Kurátorka výstavy Lucia Hrčková, ktorá si dala na ruku madagaskarské syčiace šváby, konkrétne samca a samičku, povedala: „Ktokoľvek z návštevníkov si ich môže chytiť, dať na ruku, nie sú nebezpečné. Len sa netreba zľaknúť a nepustiť ich na zem. Neboja sa hlavne ženy a už vôbec nie deti, tie sú zvedavé. Tieto madagaskarské druhy sú v mnohých krajinách sveta chované ako domáci miláčikovia.“ Výstava je v takom rozsahu s toľkými druhmi švábov pod jednou strechou európskou premiérou!
Výstava švábov má veľký ohlas najmä počas víkendových dní, keď sa na ne chodia pozrieť stovky ľudí. Atraktívne sú i špeciálne nočné prehliadky pri červenom svetle, pretože práve potme sú šváby najaktívnejšie a červené svetlo nevnímajú. Výstavu si môžete pozrieť až do 7. januára 2024, dokedy výstava trvá.