Plavidlo Open Arms dostalo 20-dňový zákaz plavby a pokutu vo výške 10 000 eur. Podľa AFP došlo k podobnému incidentu aj v auguste, keď túto loď zadržali spolu s inými dvomi záchrannými plavidlami, ktoré talianske úrady obvinili z porušenia nového sporného zákona. Podľa neho sa musia lode po každej záchrannej operácii vrátiť do prístavu určeného úradmi.
Loď Open Arms v stredu vysadila v toskánskom prístave Carrara 176 migrantov, ktorých zachránila v Stredozemnom mori počas troch rôznych operácií, čím podľa talianskych úradov porušila príslušný zákon.
Následne boli šesť hodín vypočúvaní kapitán lode a koordinátor záchranných operácií.
Organizácia Open Arms vo štvrtkovom vyhlásení uviedla, že nespravodlivému trestu sa podvolí a zaplatí pokutu, aj keď si posádka podľa medzinárodného námorného práva splnila len svoju povinnosť. Talianska vláda podľa nej "opäť vyšetruje, pokutuje a zatýka tých, ktorí zachraňujú životy".
Talianska vláda Giorgie Meloniovej vlani po nástupe k moci prisľúbila, že skoncuje s nelegálnou migráciou, odvtedy sa však počet prichádzajúcich migrantov rapídne zvýšil.
K talianskemu pobrežiu za tento rok dorazilo vyše 135.000 migrantov, čo predstavuje takmer dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022.
Lode humanitárnych organizácií podľa Ríma zachránia v Stredozemnom mori len približne päť percent z celkového počtu prichádzajúcich migrantov. Premiérka Meloniová tvrdí, že záchranné akcie navyše povzbudzujú prevádzačov. Toto tvrdenie však spochybňujú odborníci, ktorí poukazujú na rôzne dôvody podnecujúce migráciu.