Tím výskumníkov z Technickej univerzity v Darmstadte a Univerzity Johana Guttenberga v Mohuči publikoval štúdiu v odbornom žurnále Small. Pracovali s roztokom vody s nízkou koncentráciou iónov (nabitých častíc), ktorý plnil úlohu "papiera". "Atrament" tvorili koloidné (pevné) častice kremeňa rozptýlené v roztoku. "Perom" bola častica schopná vymieňať častice v roztoku za menšie častice s elektrickým nábojom. Označenie "veľké" a "malé" môže byť v tomto kontexte mierne mätúce, pretože rozmery častíc sa pohybujú v mikrometroch (tisíciny milimetra).
Čínski tajkonauti na palube vesmírnej stanice Tchien-kung (TSS – Nebeský palác) zapálili sviečku v otvorenom priestore stanice. Podobný pokus s otvoreným ohňom by pre prísne bezpečnostné predpisy nebol možný na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).
Tajkonauti Kuej Chaj-čchao a Ču Jang-ču zapálili sviečku počas naživo vysielanej prednášky pre školákov 21. septembra. Cieľom bolo demonštrovať iný tvar plameňa v mikrogravitácii, kde je takmer guľovitý na rozdiel od slzovitého tvaru na Zemi.
V pozemských podmienkach plameň formuje prúdenie poháňané vztlakom, pričom horúci vzduch stúpa a studený klesá. Na nízkej obežnej dráhe Zeme v prostredí mikrogravitácie je vztlak veľmi slabý a plameň sa šíri všetkými smermi.