V zákulisných rokovaniach to vrie. Od volieb uplynul týždeň a strany nového parlamentu sa snažia nájsť zhodu na budúcej vládnej zostave. Hlavnou postavou zostáva šéf Hlasu Peter Pellegrini (48), ktorý oficiálne tvrdí, že debatuje s oboma možnými koalíciami, no neoficiálne je na stole najmä kabinet so Smerom a SNS.
Hrozí Nestabilita
Radoslav Štefančík, politológ
Zdá sa, že keby bol Pellegrini predsedom vlády, ktorá by bola zostavená z PS, Hlasu, Sasky a KDH, tak by bola mimoriadne nestabilná vláda. Nemožno vylúčiť, že by bol možno na čele vládnej koalície a vlády, ale tá by mala permanentné konflikty a vykazovala by vysokú mieru nestability, čo by vzbudzovalo určitú mieru nedôvery aj vo vzťahu k Pellegrinimu. Práve z týchto dôvodov by mohla byť táto vláda nepopulárna. Problém je aj KDH, ktoré sa vyjadrilo, že do vlády nechce ísť ani s péeskom, ani so Smerom. Keď nemáte štvrtého do partie, tak zoberiete ponuku toho, ktorého máte k dispozícii.
Priznal by porážku
Jozef Lenč, politológ
Je len pár dní od volieb, Pellegrini má stále šancu byť premiérom. Ak to správne čítam, byť premiérom je jedna z kľúčových podmienok Petra Pellegriniho, aby sa on a jeho strana stali súčasťou akejkoľvek koalície, ktorá musí byť splnená, aby bol Hlas vo vláde. Ak Pellegrini akceptuje post predsedu parlamentu, po tých vyjadreniach, ktoré mal, tak by to znamenalo porážku. Mohlo by to tak byť vnímané nielen voličmi Hlasu, ktorí by viac smerovali k Smeru, ale aj členmi Hlasu, ktorí by mohli potom nepodporovať vládu Smeru a Hlasu, čo by mohlo byť pre vládu fatálne.
Dve možné zostavy
1. zostava:
- Hlas: 27 kresiel
- KDH: 12 kresiel
- SaS: 32 kresiel
- PS: 11 kresiel
2.zostava
- Hlas: 27 kresiel
- Smer: 42 kresiel
- SNS: 10 kresiel